Codec Problemi Nasıl Çözülür ?

ilkay Şahin
3 Min Read

Tüm film ve dizi severlerin en büyük sorunu ‘’ Codec bulmak ‘’ oluyor. İlk önce çok merak ile aldığınız bir filmi açmaya çalıştığınızda karşınıza çıkan ‘’ Codec bulunamadı ‘’ uyarısı hepimizi üzebiliyor. Aslında bu sorunu çözmek o kadarda zor değil, sizlere tavsiye edebileceğimiz iki codec çözücü program mevcut ve bu sayede filmlerinizi rahatlıkla hiçbir sorun yaşamadan izleyebileceksiniz.

İlk olarak önereceğimiz eklenti ‘’ Ace Mega Codecs Pack ‘’ adındaki bir eklenti, bu sorunu çözmeye uğraşan herkesin sonunda bulduğu mucizevi ses ve video çözücü eklentisidir. Kurulduğu andan itibaren aklınıza gelebilecek her türlü formatta ki ses ve video kayıtlarını oynatabilecek konuma gelirsiniz. Durmaksızın ve gayet kaliteli bir şekilde görüntüyü sizlere sunar. Kullandığınız medya oynatıcı programlarında rahatlıkla çalışır ve kendi bünyesinde de biçim dönüştürücüsü, ses kaydetme ve değiştirme araçlarına sahip geniş bir kullanım yelpazesi sunmaktadır. Bu paketi kurarken dikkat etmeniz gereken nokta daha iyi bir sonuç için Full sürümünün profesyonel seçeneği ile kurmanız gerekmektedir. Kurulum sırasında açık olan medya oynatıcıları, internet sayfaları ve ses kullanan diğer uygulamalar kapatılmalıdır, bir önceki sürümünü kullanıyor iseniz yeni sürümünü kurmadan önce eskisini kaldırmanız programın performansı açısından daha iyi olur. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Birçok kullanıcı kurarken sorun yaşamakta ve ‘’ adres bulunamadı, geçerli bağlantı noktası bulunamadı ‘’ gibi uyarılar ile karşılaşmaktalar. Herhangi bir hata sonucundan gitmeniz gereken yol Windows dosyasından, system dosyasını açıp içinde bulunan 3ivx dizinini silmek olmalıdır. Bu sayede kuruluma devam edip rahat bir şekilde film izleyebileceksiniz.

Ace Mega Codec Pack

Diğer tavsiye ettiğim bir eklenti ise ‘’ GOM player’ın ve Windows Media Player Classic ‘in ‘’ desteklediği ‘’ K-lite Codec Pack ‘’ adındaki güncel video ve ses dosyası uzantılarını destekleyen çözüm paketidir. Bu paket sayesinde divx, xvid, dvdrip, mpeg, flv, 3gp ve daha sayamadığım bir sürü video uzantısını rahat bir şekilde izlemenize yardımcı olur. Kurulumu gayet kolay ve basittir. Hangi video formatlarını oynatmaya ihtiyacınız var ise onları seçeneklerden seçip ve benim tavsiyem hepsini onaylamanız çünkü bir daha uğraşmak zorunda kalmazsınız. Sahip olduğu alt yazı filtreleri sayesinde alt yazıları daha düzgün ve anlaşılır biçimde ekranınızda görmeniz mümkündür. Gspot çözücü bilgisi arabirimi sayesinde sahip olmadığınız uzantıları araştırıp bulmanızda kolaylık sağlar. Graphedit, AVI düzeltme ve FourCC değiştiricisi sayesinde sizlere daha kaliteli görüntü sunmaya çalışır.

K-lite Codec Pack 

Yukarıdaki linklerden bahsettiğim programları rahatlıkla indirip, kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu ‘’ codec sorunun nasıl çözerim? ‘’ sorusunun en büyük iki cevabıdır. Bu eklentiler sayesinde artık hevesle indirdiğiniz bir filmi formatına bakmadan izleyebileceksiniz. Umarız ‘’ codec sorunu ‘’ nu sizler için çözmüşüzdür.

Not: Her zaman internetten bir şeyler indirirken virüslere karşı dikkatli olunuz. İndirdiğiniz şeyleri indirme esnasında ve kullanım öncesinde mutlaka virüs programlarına taratınız. Sitemiz bu yazıda belirtilen linklerin güvenliği konusunda garanti vermemektedir.
Share This Article
3 Comments
  • Kullandığınız player buna sebep oluyor olabilir. Media player clasic ile deneyin birde.

  • yukardda verdiginiz bilgiler icin cok tesekurle fakat ben k-lite codec programını yükledim videoları acıyorum lakin tamamen renkler karısık ve videonun ust kısmında yesil bir şerit cıkıyor bunu nasıl cozebilirim yardımcı olursanız sevinirim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *