Alternatif Enerji ; Algler

ilkay Şahin
3 Min Read

Hepimizin bildiği gibi  enerji kaynakları giderek azalıyor yada şu an için bilinenler yavaş yavaş tükeniyor. Bu yüzden hem çevre dostu hem de doğal yollara, kullandığımız enerji kaynaklarının dışında alternatif enerji kaynakları arayışına neredeyse tüm Dünya ülkeleri girmiş durumda. Bu arayışların bir kolu da algler üzerinden devam ediyor. Bilim adamları ‘’ alg ( yosun) ‘’ üzerinde yaptığı çalışmalarda alglerden biyoyakıt üretebildiklerini keşfetmişler. Algleri kullanarak yakıt üretmek sanıldığı kadar da basit değil , ilk önce alglerin öz yağını çıkarmanız gerek, elde edilen bu yağı yakıta dönüştürmek için ise kimyasal yollar kullanmak gerekiyor.

Çalışmaların başlangıcı Amerikan bilim adamları tarafından gerçekleştirildi. 2010 yılının sonlarına doğru, Amerikan Enerji Bakanlığı bu biyoyakıt için 25 milyon dolar bütçe ayırdı. Alglerin özüne nasıl ulaşabileceğini düşünen bilim adamları, en kullanışlı yol olarak presleme yöntemini seçtiler. Basınç yardımıyla, ezilen alglerden yağları çıkarılıyor. Bu yöntemle algin sahip olduğu yağın %80 i çıkarılabiliyor. İkincil mekanik ayrıştırma sistemi, çağımızın nimetlerinden ‘’ Ultrasonik Dalgalar ‘’ , bu dalgaları kullanarak alg-su heterojen çözeltisinde minik kabarcıklar oluşturuluyor(ultrasonik kavitasyon). Bunun amacı ise patlayan baloncukların, alglerin hücre duvarını parçalamalarına neden olup(kavitasyonun temel amacı bu tarz basınç patlamaları oluşturmaktır), içlerindeki yağın su yüzeyine çıkmasına sebep oluyor. Bilim adamları tehlikeli bir yol olmasına rağmen, kimyasal çözeltiler ile de öz yağı alg’ ten ayırabiliyorlar. Geçtiğimiz yıl ise bu biyoyakıtı, daha iyi bir şekilde üretmek için Malezya da bir alg çiftliğinin temelleri atılmıştı. Bu yıl ise son rötuşları yapılıp üretime başlayacak olan dev çiftlik tam olarak yarım milyar dolara mâl oldu. Çiftlik yılda 500 bin ton biyoyakıt üretecek kapasiteye sahip fakat %100 verimle çalışmadığı için sadece 150 bin ton biyoyakıt elde edilecek. Diğer oluşan yan ürünlerde kimya ve gıda firmalarına pazarlanabilecek çünkü yan ürünler; karoten, protein, karbonhidrat gibi maddelerden oluşuyor. Dünyanın bir çok yerinde biyoyakıt ve biyodizel üreten şirketler mevcut . Ülkemizde de bu iş üzerinde araştırma yapan insanlarımız var fakat büyük bir açığı olan enerji sektöründe bu kapasitede bir yapılanmamız yok.

Algler şu anda %100 verimle kullanılamıyorlar. Yıllar ilerledikçe ve yapılan çalışmalar sonucunda algler alternatif  enerji kaynağı olarak kullanılabilecek. Biyoyakıt kullanıldığı zaman üretilen egzoz gazları da ozon tabakasına zarar vermiyor. Hem yaşaması için sadece pis bir su bulması yeten algler, dünya yok olsa dahi yaşayacak gibi görünüyor.

Share This Article
1 Comment
  • aslında bir çok geri dönüşebilir doğal kaynakla enerji üretmek mümkün ama bunu tüm dunya nufusuna yetirebilmek mümkün olmasa gerek. şu anda fosil yakıtsız bir dunya aç dunya demek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *