Efsaneleşmiş Bilgisayar Oyunları

ilkay Şahin
9 Min Read

Uzun zamandır bu konuyu yazmak istiyorduk. Bu güne kısmetmiş. Yalnız belirtmekte fayda var; 2000 li yıllar için bir değerlendirme yapmadık.

Oyun severlerin gönlünde taht kurmuş olan ve yeni nesillerin pek haberdar olmadıkları oyunların çoğunlukta olduğu listemiz aslında oyun kavramının temellerini atan oyunlardan oluşuyor. Evet artık listemizi oluşturmaya başlayalım.

1

PONG (1972)

1972 yılında Atari tarafından yapılmış bir oyun. Daha önce bir takım oyunlar illaki vardı ama bu oyun ticari anlamda başarı yakalayan ilk oyun. Bu ve benzeri ilk oyunların kumanda konsollarının çubuk şeklinde ve bildiğiniz ses düğmesi açar gibi çalışan çevirmeli bir yapısı vardı. Belki çok ilkel gibi geliyor ama o zamanlarda televizyonun bile daha ortada olmadığını hatırlasak bu oyunun ne anlama geldiğini belki anlarız.

2

PAC-MAN (1980)

Bu oyunu genç yaşlı herkes biliyordur. Namco tarafından üretilmiş oyunda amaç labirentin içindeki hayaletlere yakalanmaksızın nokta ve meyveleri yemekti. Büyük noktaları yediğinizde hayaletler mavileşiyordu, hayaletleri o esnada yiyebiliyordunuz.  Tüm nokta ve meyveler bitince bir sonra ki aşamaya geçiyordunuz. Bu oyun 7 milyona yakın kopya satmış. O zaman dilimi için gayet başarılı ve Pong’ ve tarzı oyunların bir ileri basamağını oluşturuyordu.

3

TETRİS (1984)

Tetrisin ülkemize geldiğinde ben orta okuldaydım. El konsollarında ki versiyonuyla ün salan bu oyunun yapımcısı aslen bir Rus Bilgisayar Mühendisi olan Alexey Pajitnov . Oyun 1984 yılında yapılıyor ama ününe el konsolları ile 90 larda kavuştu. Aslında bu oyun zeka geliştirici olarak düşünülebilecek ilk oyunlardan. İlk zamanlar el konsollarının çok pahalı olduğunu hatırlamakla birlikte , sonraları bu konsolların sahteleri ile çok ama çok ucuzladığı bir gerçek. Belki halk pazarlarında ki seyyar hırdavatçılarda bu konsolları hala bulabilirsiniz. Bu arada oyunun mantığı şu; T L I şeklinde olan şekillerin iki boyutlu ekranda yukarıdan aşağıya doğru düşerken onları düzgünce istiflemeniz gerekiyor.

4

STREET FIGHTER (1987)

Yine orta okul çağlarımızda atari kavramı vardı. Hatta oraya giden çocuklar genelde hayta, laf dinlemez yaramazların çoğunluğunu oluşturduğu kitleydi. İşte atari salonlarının en gözde oyunu “steet fihgter” idi.  Bu oyun ve sonrasında nasıl karate filmleri sonrası sokakta birbirine hamleler yapan insan sayısı artıyorsa, bu oyunla bu sayı belli bir oranın altına düşmezdi. Bu oyunun gazı ve etkisinde birbirini sportif bir şekilde dövenleri görürdük. Hatta o yaşlarda uçan döner tekme atabilme kabiliyetimi bu ve benzeri oyunlar sayesinde yakalamıştım. İşte bu oyun hayatımıza o kadar etki etmişti.  Bu oyunu Capcom 1987 de piyasaya sürmüş. Bu tarihten sonra ortaya Ken , Ryu ve “Hadouken” yani aduketler yaşamımıza girdi. Birde oyunun diğer ünlü kahramanlarının isimlerini yazalım ki o zamanların gençleri hafıza tazelesinler. İri yarı adam E. Honda , güzel ve alımlı kız Chun-Li , Blanka , Zangief , Gulie , Dhalsim .

5

PRINCE OF PERSIA (1989)

Bu oyunla tanışmam aslında bilgisayarla ilk tanışma zamanlarıma denk gelir. İOyunu ilk olarak amcamın bilgisayarında görmüştüm. İlk düşüncelerim şöyleydi; ” vay be, benim komutlarımla atlayan zıplayan , yol alan bir adam” garip bir duyguydu. Canlı gibi olmasada insana benzer bir şeyler sizin komutlarınızla hareket ediyordu. Birde bilgisayar gibi yüz yılın icadı karşınızda. Düşünsenize “Prince Of Percia” ‘ nın gözümde ki anlamını. Bu oyun 1989 yılında Jordan Mechner tarafından geliştirilen ilk platform oyun. İnsan vucudun özelliklerini ve davranışlarını ilk kopya eden(olabildiğince) karakter bu oyundaydı.

 

6

SIMCITY (1989)

1989 yılında Will Wright ‘ın Maxis için geliştirdiği oyun ilk şehir kurma oyunu. Bu oyunu pek fazla oynadığımı söylemeliyim. Mihenk taşı olan bir oyun. Bir ara Simcity ‘de yaptığınız şehirleri gezmek için bir simulasyon programı bile vardı.

7

MORTAL KOMBAT (1992)

Bu oyun çıktığında biraz büyümüş ve atari salonlarından mezun olmuştuk. Oyunların çoğunu bitirmiş , level üzerine level atmış olan biz uzman atariciler artık evlerde de kullanılabilen atari benzeri konsollara sahiptik. Onlarca oyun konsollarda otomatik yüklüydü. Atari salonunda ne varsa bu cihazların içinde de aynısı hatta fazlası vardı.  Tüm bunlar böyleyken atari salonunun önünde asılmış MORTAL KOMBAT posteri her şeyi değiştirdi. İlk 3D kavramını orda görmüştük. Karakterle 3 boyutluydu ve sanki gerçek gibiydiler. Bu başka bir şeydi ve bizim evdeki atari konsollarında yoktu. İşte o zaman eski atari salonu mudavimleri yuvaya geri döndü. Bir çok atari salonuda bu ve daha sonra buna benzer 3 boyutlu oyunlar ile bir süre daha idare ettiler ama sonunda onlarda tarihin  güzel hatıralar dolu sayfalarına gömüldüler.

8

WOLFESTEIN (1992)

İşte atari salonu dünyasını bitiren gerçeklik burda başlıyor. Gelişen bilgisayar teknolojileri ile ortaya çıkan ilk FPS türü oyun. ID Software ‘in geliştirdiği oyun ciddi bir oyuncu kitlesine ulaştı ama o zamanlarda bana pek ulaşmadı. Oyunun ulaşması için benim bilgisayara ulaşmam lazımdı. O zamanda bilgisayar sahibi olmak şöyle dursun modern bilgisayar sahibi olan bir arkadaşın olması bile ayrıcalıktı.

9

FIFA (1993)

İşte bir mihenk taşı daha. Futbol severlerin ilk göz ağrısı. EA Sports tarafından yapılmış bir oyun. Birde ilk resmi Fifa Lisansı taşıyan oyun. Fazla söze gerek yok.

10

NEED FOR SPEED (1994)

Bilgisayar dünyasını ilk gaza getiren yarış oyunu. Arabalarla ve güzel kızlarla haşır neşir oluyormuş hissine kapılabileceğiniz en ciddi araba yarışı oyunu. Şimdi ki durumundan konuşmak istemiyoruz ama boş vakitlerde bizi eğlendiren , zihnimizi yormadan heyecan ve atraksiyon sunan bir oyundu. Bizim beklentimiz ise şuydu; gerçekten araba gibi davranan , sağa sola savrulması gerçekçi olan , fren sesi duyabileceğiniz, araç motorunun sesini duyabileceğiniz bu oyunun ayrı bir yeri vardı. Hacı Murat ve ekürülerinin o yıllarda egemen olduğunu düşünürseniz hayatta görmediğimiz araba modellerini o oyunla görüp genel kültürümüzü artırıyorduk. Unutmadan oyunu yapan EA Games.

11

DIABLO (1996)

Kesmeli , biçmeli ve buna istinaden ilerlemeli bir oyun. Ben pek tutmasamda bu oyunun muptelası olmuş milyonlarca genç kardeşimiz bu oyunla çok uykusuz geceler geçirdiler. Oyunu yapan Blizzard.

12

TOMP RIDER (1996)

Almancı bir akrabamın gelirken yanında getiridiği play station oyunları arasında bu oyunda vardı. Hatırladığım ilk siyah cd li kopyalanamaz oyundu. Hatta o cd çizilmiyordu. İşte bu pisikolojide oyunda dikkatimi en çok çeken şeyler şunlardı; yahu o oyundaki kahraman bir kadındı, güzeldi, ve tırmanabiliyordu ? Düşünsenize oyunun detaylarını ve gelişmişliğini ! Oyunun başlangış noktası olan çukurdan, kaplana yakalanmadan kayalara tırmanarak kurtulmalıydınız. Yüzebiliyordu kahramanımız , o yüzerken sanki siz yüzüyormuşçasına  oyuna konsantre oluyorduk. Unutmadan kahramanımız daha sonra daha da ünlü olan Lara Croft ‘tu . Belkide Dünyanın en ünlü oyun kahramanı kendileri. Not: Almancı akrabam o play staion ‘ı oyunalrla birlikte çok ama çok ucuza bir oyun salonuna sattı.

13

AGE OF EMPIRES (1997)

Red alert’ten sonra çıkmış olan bu oyun da strateji severlerin en çok rağbet ettiği oyundu. Tarafımdan çok sevilmiş ve çok oynanmıştır. Oynanması başlarda kolay olmasada oyunu çözdüğünüzde stratejinin derin sularında sizde yol alabiliyordunuz. Özellikle mancınıkla imha edilen ormanlarda açılan gedikle düşmana şok saldırı yapmak gibi absürd stratejiler o zamanlar zihinlerimizi çok kurcalardı. Oyunun yapımcı ise Ensemble Studios. Unutmadan online ayrı bir tat veriyordu. Çünkü karşınızda ki yapaz zeka denen ama genelde zeki olmayan bilgisayar değil canlı canlı bir insandı.

14

HALF-LIFE (1998)

Aslında bu oyun Counter strike ile ülkemizde ünlü oldu. Kısacası ben bu şekilde tanıdım kendilerini. Ama şunu söylemek lazım; bu oyun bir ekol , bir efsane. Valve nin yaptığı bu oyun belkide gelmiş geçmiş en iyi oyun. Ben böyle düşünüyorum. Gordon Freeman ‘ın oyunun başında anlatılan etkileyici hikayesi sonunda zaten oyuna konsantre oluyorsunuz. Hatta direkt Gordon oluyorsunuz.

15

STARCRAFT (1998)

Bu oyunu listeye almasaydık ciddi haksızlık olurdu. Bu oyun aslında benim red alert’ten önce strateji kavramıyla tanıştığım oyundu. Kendilerine halen saygı duyarız. O çılgın uzaylıların ve böceğimsi düşmaların patır patır imha edildiği oyunumuzda strateji oyunları Dünyasının vazgeçilmezlerinden. Oyunun yapımcı Blizzard.

Evet listemiz bu. Bu oyunlar bizzat oynanmış, gelişme süreçleri o zaman diliminde yaşanmıştır. O anların ortamı birebir hissedilmiştir.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *