Bilgisayarınızda Olması Gereken Temel Programlar

ilkay Şahin
8 Min Read

Bu yazımızda sizlerle bilgisayarınızda olması gereken bir çok programı paylaşıyoruz. Ne işe yaradıklarını ve ne amaçla kullanıcaklarına dair ip uçlarını veriyoruz.

İşte bilgisayarınızda bulunması gereken programlar.

Microsoft Live Essentials

Uygulamalara kısa değinmek gerekirse; “Live Call”, messenger üzerinden VoIP hizmeti veriyor tabi bunu Türkiye’den kullanamıyorsunuz. “Live Family Safety” çocuğunuz için uygun olmayan içeriği engellemekte kullanılan bir uygulama. “Windows Live Mail” temelde Outlook Express’in yerine geçen ama aynı zamanda RSS okuyucu da olan bir yazılım. Live Movie Maker ile videolar üzerinde düzenleme işleri yapabiliyorsunuz. Live Writer ise blog yazma aracı Windows Live Spaces, SharePoint, Blogger, WordPress ve daha pek çok servise bu araçla yazı girebiliyorsunuz.

Microsoft’un bize sunduğu bir sürü işe yarayabilir uygulamalar toğluluğuna verilen isim. Bu uygulamalar ; “Live Call” , “Live Mail” , “Live Mesenger” , “Live Family Safety” , “Live Movie Maker” , ”Live Photo Galery” , “Live Writer” ve “Live Sycn” den oluşuyor. Tüm bu programlarda para ödemek zorunda değilsiniz ama tek bir şartla ; işletim sisteminizin lisanslı olması gerekiyor.

Uygulamaları kısaca ne işlere yaradığına dair incelersek;

“Live Call” uygulaması bir voip uygulaması ama ülkemizde bu hizmeti kullanamıyoruz. “Live Mail” uygulaması Outlook uygulamasının yerine geçen , geçecek olan uygulama. Ayrıca RSS okuyucusunun da bulunması bir artısı. “Live Mesenger” hakkında konuşmaya gerek yok, mutlaka herkes biliyordur. “Live Family Safety” uygulaması çocuğunuzun uygun olmayan içeriğe erişmesini engellemeye yarıyor. “Live Movi Maker” videolar üzerinde değişiklik yapmanıza yarayan bir uygulama. “Live Writer” uygulaması ise bir çok blog sitesine yazı yazmanıza yardımcı olan bir uygulama. WordPress gibi bloglara bu uygulamayı kullanarak yazı yazabilirsiniz.

HandBrake

Bazen videoların formatını değiştirip onları bir çok platformda kullanmak isteyebiliyoruz. Bu durumda ise video formatları arasında dönüşüm yapabilen yazılımlara ciddi ihtiyaçlar duyuyoruz. Bu durumda işinizi kolaylaştıracak olan bir açık kaynak kodlu yazılım yardımımıza yetişiyor.

HandBrake GPL lisansına sahip açık kaynak kodlu bir video kodlama uygulamasıdır. Bununla video dosyalarını iPhone ve iPod Touch için uygun hale getirebilir ya da MP4 , MKV biçimine dönüştürebilirsiniz.

Genel anlamda başarılı bir program Handbrake kullanılmaya değer.

HandBrake’in AVI, OGG/OGM ve Xvid desteği yok çünkü bu yazılım H.264 video formatı üzerine özellikle yoğunlaşıyor.

GIMP: GNU Image Manipulation Program

GIMP aslında kendini akıllı hissedenlerin photoshop’u. Ben resimlerimi paint ile zaten düzenliyorum derseniz buna itirazımız olmaz ama paintle bu tarz bir prgramın yaptıklarını yapamazsınız.

GIMP ile layer(katman) ler üzerinde çalışabilirsiniz, arayüzünün photoshop ‘a benzemesi kabiliyetleri açısından size bir ipucu verebilir.

Bir resimde ışık parlamasından veya başka bir sebepten bir takım bozulmalar olmuş olabilir, bir çuval para vermeksizin bu sıkıntıları GIMP ile düzeltebilirsiniz çünkü buna benzer bir sürü aracı var. Bu programı ilgililerine şiddetle tavsiye ediyoruz.

7-Zip

7-Zip yüksek sıkıştırma kabiliyetine sahip açık kaynak kodlu bir dosya sıkıştırma programıdır. Sıkıştırma ve açma konusunda 7z, BZIP2, ZIP, GZIP, TAR uzantılarını destekliyor. Açma konusundaysa 7-Zip ARJ,XAR , CAB, Z , CPIO, CHM , DMG, HFS, RPM, DEB, ISO, LZH, LZMA, NSIS, RAR, MSI, UDF ve WIM biçimlerine destek vererek aklınıza gelebilecek bir sürü uzantıyı destekliyor.

Bazen Sıkıntı yaptığına dair söylentiler olsa da kullanılmaya değer bir program.Ücretli olan WinZip ve WinRAR için iyi bir alternatif. Ayrıca bu programı ticari işletmelerde kullanılan bilgisayarlarda da kullanabiliyorsunuz.

Fences

Bu programla masaüstünüze düzen getirebilirsiniz. Masaüstlerinin olmazsa olmazı program veya klasör kısa yollardır. Bunlarsız yapamıyorsanız bu düzenleme programı ile onları gruplandırıp gerekiyorsa istediğiniz zaman kolayca gizleyip, kolayca görünür hale getirebilirsiniz.

Fences sizin için köşeleri yuvarlak pencereler oluşturup kısa yollarınızı bunların içinde saklamanıza izin veriyor. Bu pencerelerin saydamlık, parlaklık ve renk vs. gibi özellikleri isteğe göre ayarlanabiliyor. Kullanılmadıkları zaman soluklaşabiliyorlar.

Farenizle birkaç tıkla kısa yollarınıza kısa yoldan bu programla ulaşabiliyorsunuz.

VLC Media Player

VLC Media Player açık kaynak kodlu yani ücretsiz bir platformdur. Ücretsiz bu platformla DVD’ler , internet TV’leri, TV kartları, eksik medya dosyaları ve sıkıştırılmış dosyalara kadar pek çok şeyi destekliyor.

Oynatıcı ile beraber codec vs paketlerde otomatik pc’nize yüklendiği için codec paketi yükleme ile uğraşmıyorsunuz.

Diğer video aygıtlarına yayın mı yapma imkanı VLC bir sunucu gibi davranarak size sağlayabiliyor. Hatta VLC ile video bile düzenleyebiliyorsunuz desek durumun ciddiyetini daha iyi anlayacaksınızdır.

OpenOffice

Bilgisayarı kurdunuz , her şey hazır ama bir temel ihtiyaç daha lazım ! o da yazı yazabileceğiniz , resim çizebileceğiniz yani Office uygulamaları yapabilen bir program. Ben yıllardır bu açık kaynak kodlu yazılımın bir kullanıcısı olarak size bunu çok rahat önerebilirim.

Microsoft Office için alternatif arayışınız var ise Oracle’ın açık kaynak kodlu OpenOffice.org yazılımı ihtiyacınızı fazlası ile görebilir. Bu ofis yazılımı: Draw (Visio), Writer (Word), Impress (PowerPoint), Calc (Excel), Base (Access) ve Math isimli bir matematik fonksiyon düzenleyicisi.

Uygulamalar uluslar arası kabul görmüş olan Open Document Format (ODF) isimli uzantılar halinde saklanabiliyor. İsterseniz dosyalarınızı klasik ofis uzantılarına uygun olarak da (.doc, .xls gibi) kaydedebiliyorsunuz. Bu dosyaları da Microsoft Office platformunda açabiliyorsunuz. Microsoft Office ara yüzüne aşina olanlar OpenOffice’i kullanmak zorlanmayacaklardır. Bir ofis uygulaması nedir? Ne işe yarar konusunda hiçbir fikri olmayanlar ise Türkçe olan OpenOffice.org.tr sitesinden yardım alabilirler.

Avira Free Antivirus

İşte en can alıcı konu !

Bilgisayarınız var ve onu virüslerden nasıl koruyacaksınız ? İşte bu konuda ihtiyacınızı görebielcek en ciddi programlardan biri. Avira bizlere ücretsiz versiyonunda bilgisayarımızı virüs , trojan ve benzeri bir çok zararlıya karşı koruyacak imkanlaı sunuyor.

Antivirüs yazılımlarında en temel sorun şudur ; bilgisayarın yavaşlaması , kasması ve daha sıkıntılı çalışır hale gelmesi , bazen silmemesi gereken şeyleri silip bizi küplere bindirmesi gibi daha bir çok konuda sıkıntılar yaşabilirsiniz. İşte Avira ‘ da bunlar yok ve ücretsiz versiyonu var desem yeterli olacaktır her halde.

Flash Get

Tam bir şeyleri indirirken internet koptu yada başka bir sebepten indirme işleminiz yarım kaldı. Bu durumda yapacağınız şey küplere binip indirme işlemini yeniden başlatmak ve sabırla problem çıkmamasını bekleyip indirme işlemini bitirmektir.

Tüm yarım kalan indirme işlemlerinize kaldığı yerden devam edebileceğiniz ve bu işlemi hızlıca yapabileceğiniz yılların emektarı Flashget programı sizlere hızlı ve sorunsuz indirme işleminde yardım olabilir.

Supercopier

Taşınabilir hard diskinize bir sürü verinizi atacaksınız yada bilgisayarınıza atacaksınız. Bu durumda kopyala yapıştır yapıp kopyalama işleminin bitmesini beklemek zorundasınız. Eğer kopyalama esnasında Windows her hangi bir dosya yüzünden sıkıntı yaşayıp o dosyayı kopyalayamazsa tüm kopyalama işlemini olduğu gibi bırakır. Bu durumda dosya transfer işleminin nerede kaldığına dair bir fikri olmayan sizler her şeyi en baştan almaya mecbur kalırsınız. Hele hele dosyalar çok büyükse özel bir program olmaksızın yüklemek çok ama çok büyük bir dert.

İşte böyle bir durumda “supercopier” imdadınıza yetişiyor, kopyalamayı isterseniz duraklatabiliyorsunuz, isterseniz takıldığı yerdeki dosyayı atlatabiliyorsunuz. Program bir kopyalamanın doğru yapılıp yapılmadığını sizler için kontrol ediyor ve sıkıntılı durumları sizlerle paylaşıyor. Ciddi işinize yarayacak bir yazılım ve ücretsiz.

Share This Article
4 Comments
  • supercopier programını ciddi boyutlarda dosya transferleri yapıyorsanız anlıyacaksınızdır. paylaşım için tşklr.

  • openoffice ‘i bende uzun yıllardır kullanıyorum. tüm işlerimi bununla yapabiliyorum. yazı güzel olmuş emeğinize sağlık

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *