Bilgisayarın Çokmu Yavaş ! Hadi PC nizi SSD İle Hızlandıralım

ilkay Şahin
6 Min Read

Elimde i7 işlemcili , 8 gb ram olan ve windows 7 64 bit işletim sistemi ile çalışan bir pc vardı ve Company of Heroes adlı strateji oyunu esnasında ciddi ciddi kasıyordu. Hatta bu bilgisayarı yenisi ilemi değiştirsem diye düşünüyordum ama i7 işlemci , win7 64 bit işletim ssitemi ve 8 gb ram gibi bir konfigürasyon zaten yeni bir ve gayet üstün özellikli bir bilgisayardı !

Peki Sıkıntı Neydi ? Bunca üstün özelliğe sahip bir bilgisayar özellikle windowsun son güncellemeleri sonrası iyice yavaşlamış ve beni çileden çıkartır bir hal almıştı.

Bilgisayarlar Neden Yavaşlar?

Normalde hızlı olan bilgisayarınız bir kaç etkenden yavaşlar. Bunlar ;

-Harddiskin neredeyse dolması

-Yeni programların yüklenmesi

-İşletim sistemi kayıt defterinin(registiry) gereksiz yere doldurulması

-İşletim sistemi update leri

Yeni programlar yüklendiğinde pc bu programlar içinde kaynak yani cpu ve ram ayıracaktır. Bu durumda sistem yavaşlayacaktır. İşletim sistemi kayıt defterinize her yeni programın yüklenmesinde ve silinmesinde registirye ‘ bir takım kayıtlar atılacaktır. İşletim sistemleri bu bu kayıt alanında ki verilere göre programları işlerler.

Şimdi gelelim bilgisayarı en çok yavaşlatan etkene yada sebebe ! İşte bu sebep işletim sistemi güncellemeleridir. Bu güncellemeler işletim sistemelerinin yazılımsal ve güvenlik kaynaklı açıklarını kapatmak için yapılırlar. Bu esnada bilgisayarlarımız inanılmaz yavaşlayabilir. Buna en bariz örnek ise ekim 2015 yakınlarında yayınlanan Windows 7 güncellemeleridir. İsterseniz ssd kullanın isterseniz i7 işlemciniz olsun bu yavaşlamadan kurtulamazsınız. Bu sorunu win7 , 64 bit işletim sistemi , 8 gb ram ve i7 işlemci ile yaşamış biri olarak ben bu güncellemeleri kaldırarak çözdüm, bilgisayar konusunda derin bilgiye sahip olmayanlara bu konuda cidden üzülüyorum. Bu benim şahsi fikrim ama Microsoft bu şekilde devam ederse ne işletim sistemi , nede bilgisayar kalacak. Tüm pazar android ve türevlerinin eline geçecektir. Bu konuda ayrı ve uzun bir yazı yazmayı düşünüyorum, gerçi buna benzer ön görülerimi içeren bir yazıyı daha windows 7 pazara çıkmadan yazmıştım ama bunu windows 10 içinde yazacağım. Kısaca ana fikri windows 10 nunda performans yönünden sıkıntılar içerdeğine dair.

SSD İle Bilgisayar Hızlanırmı ?

SSD ile pc en az 5 kat daha hızlı çalışabilir. Buna etken ise yine bilgisayarların çalışma mantığı ve konvasyonel yani diskli harddisklerin çalışma mantığı ile ilgili. Diskli harddisk döner manyetik alana veri yazar okur SSD ise bildiğiniz ram gibi elektronik devreler üzerine veri yazar okur. Ortalama bir pc de normal harddiskin veri yazma okuma hızı 60 [mega byte / saniye ] iken bu harddiskler 450 [mega byte / saniye ] hzılara çıkabiliyor. Bu veri çalışmakta olan bir pc içindir. Bir ssd 20 [giga byte/saniye ] yazma hızlarına sahiptir ama bu bilgisayar içinde çalışırken pc ye , onun ram ına ve cpu suna bağıldır. Yani minimum 8 kata kadar pc içinde hızlı çalışabiliyor ssd. Buda minimumda bir pc 5 kata kadar daha hızlı çalışabiliyor. Bu hız açılış hızıdır. Buna dair bazı verileri sizle paylaşacağız.

SSD Peki Hangi Marka ?

Markaların 2015 yılı itibari önemi yok. Eskiden ssd lerin karalılık sorunları vardı ama artık teknoloji oturdu. Size kapasite ve hız bakımından en uygun olanlarından temin edebilirsiniz. 250 gb lık kapasiteye sahip olanaları ortamam 400 TL civarında. Daha yüksek kapasiteler hala biraz pahalı. Biz bu yazıyı yazmak için OCZ Arc 100 modelinden aldık.

SSD Testimizi Nasıl Yaptık ?

Elimizde Olan Sistem Nedir ?

Dell , windows 7 64 bit işletim sistemi , 8 gb ram , i7 intel işlemci ve harddisklerimiz.

arc100ssd

Eski Harddiskimiz İle Sistemi Açılız Hızı Testi ?

Elimizdeki harddisk Samsung marka 5400 [devir / dakika] hızda dönebilen bir manyetik yazmalı okumalı cihaz.harddisk

Testimiz yaparken Avira system speed up isimli program bize açılış hızının kaç saniye sürdüğünü söylecek. İşte sistemimiz güzel güzel  açılırken ;

bahcedell

Şimdi Avira sistem speed up bize sistemin kaç saniye açıldığını gösteriyor. Aşağıdaki resim.

avirahdacilis

Sonuç 155 saniye neredeyse 3 dk. Şunu söylemem gerek. Bu sistem ortalama 255 saniyelerde açılır iken yakaladığım en hızlı açılma süresi bu oldu. Mucize bir anlamda.

Şimdi eski harddiskimizi sökelim ve yerine yeni aldığımız ocz arc 100 ‘ü takalım.

hdak

Eski harddiskimizi sökelim. Bunun için labtop un arka kapağını kırmadan açalım ve eski harddiski sökelim.

hdsok

Harddisk sökümünden sonra sıra ssd mize geldi. Şimdi o teşrif etsin.

ocztak

Şimdi onuda yerine takalım ve bilgisayarımızın hızlanmasındaki ilk adımı atalım. Unutmadan ben daha önce işletim sistemimin imajını bu ssd yede yüklemiştim. Yani işletim sistemlerimiz diğer harddisk ile tıpa tıp aynı. Bir gram dahi fark yok. oczzzzz

Şimdi işletim sistemimizi açalım ve avira system speed up açılış zamanımız ne gösteriyor bakalım.

acilisnormal

İşte sistemimiz 31 saniye açıldı. Yani tam 5 kat daha hızlı açıldı. Size şöylede bir sır vereyim. Bu bazen 29 saniyeye düşüyor ve eski harddiskin açılış hızıda 255 saniyeyi buluyor.

SSD Almalımıyım  ?

Artık ssd olmaksızın bir pc olabileceğini düşünmüyorum. Mutlaka olmalı. Hele hele yeni işletim sistemleri ile eski harddiskler bir eziyete dönüşebilir.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *