Bilgisayar Toplama Rehberi

ilkay Şahin
13 Min Read

Bilgisayar toplamaya karar verdiniz ve sıra bilgisayar parçalarını almaya geldi. Peki bundan sonra ne yapacağız ? Nelere dikkat edeceğiz ? Parçaları nasıl ve neye göre seçeceğiz ?

Önce Nasıl Bir Bilgisayara İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin ?

İhtiyaç duyduğunuz bilgisayarı yapacağınız işe göre belirlemelisiniz. Genelde masa üstü bilgisayarlar aşağıdaki ihtiyaçlar çevresinde şekillenir.

– İnternete girip bazı ofis programlarının kullanıldığı sistemler.

– Evinizde bazen internete girip bazen de basit grafik programlarının kullanıldığı sistemler.

– Mimarlık ve mühendislik programlarının kullanıldığı kullanıldığı sistemler.

– Bir çok uygulamayı gerçekleştirebilen genel maksatlı sistemler.

– Oyun için özel tasarlanmış sistemler.

– Endüstriyel uygulamaların çalıştırılacağı sistemler.

Belki bazı konfigürasyonları atladık ama genel anlamda ihtiyaçlar yukarıdaki gibi şekilleniyor.

Fazla okumak istemiyorsanız sistemimizi topladığımız ve monte ettiğimiz resimlerin bulunduğu galerimizi hemen incelemeye başlayabilirsiniz.

%%wppa%% %%slide=2%% %%size=635%%

Bütçenizi Belirleyin ?

Kimsenin bütçesi sınırsız değildir. İster yüzlerce dolar isterse binlerce dolar olsun mutlaka bir sınır vardır. Bir bilgisayar toplamaya karar verdiğiniz de mutlaka belli bir bütçeyi kendinize sınır koyun. Diğer koşulda ; işin içerisine girdiğinizde hiç hesaba katmadığınız miktarlarda parayı harcadığınızı görebilirsiniz !

Piyasayı Araştırın

Mutlaka piyasa araştırması yapın. Bilgisayar parçası satan birden çok yeri inceleyin ve fiyat bilgilerini alın. Hangi karta ne kadar indirim yapılıyor ? kaç taksitle satış yapılıyor mutlaka araştırın. Bazı parçalarda yapılan ciddi indirimleri takip edip bulmaya çalışın. Kısacası; en az bir hafta sadece bu işle uğraşın. Fiyatları takip edip piyasanın ne durumda olduğuna bakın.

Cesaretli Olun. Sizde Bilgisayar Toplayabilirsiniz

Belki bazı çekinceleriniz var. Belki yanlış yapmaktan korkuyor ve bilgisayarınızı kendinizin toplayabileceğinize inanmıyorsunuz! Kesinlikle korkmayın. Amacımız bu işi yapabilmenizi sağlamak. Rehberimizin ilerleyen satırlarında neyi nasıl yapacağınızı en detaylı bir şekilde anlatan bölümleri bulacaksınız.

İşte Başlıyoruz !

Biraz heyecanlanmak işin doğasında var. Bizde heyecanlıyız çünkü bu yazıyı yazarken bir adette bilgisayar topluyoruz.  Yukarıda ki resim galerisinde topladığımız güzel ve güçlü masa üstü bilgisayarımızın ortaya çıkış anlarını gösteren resimleri bulacasınız. Yani hem yazıyor hem de topluyoruz !

Fazla uzatmadan işe başlayalım!

Biz “Bir çok uygulamayı gerçekleştirebilen genel maksatlı sistem” toplayacağız. Bu sistem gayet hızlı , kararlı, yüksek çözünürlüklü görüntü sunabilen, uzun ömürlü, sesiz ve şık olacak. Amacımız bu !

Önce İşlemci

Neden Önce İşlemci Belirlenmeli ? ; İşlemcinin soket yapısına göre anakart seçeceğiz. Bu sebepten önce işlemci seçilmeli.

-İntel mi ? AMD mi?

 Dünyada bilgisayar işlemcisi üreten ciddi 2 adet  firma var. Bunlar “Intel” ve “AMD”.

Intel ve AMD işlemciler birbirlerinden farklı üstünlüklere ve farklı fiziksel özelliklere sahipler. Farklı fiziksel özelliklerin en başında farklı soket yapılarında olmaları geliyor. Farklı fonksiyonel özellikleri ise ; Intel ; daha stabil ve az müdahale edilebilir iken AMD ise daha esnek ve dinamik bir yapıda. Meydana getireceğiniz sisteme göre bu işlemcilerden bir tanesini seçmeliyiz. Biz  sistemimiz için Intel’i tercih ettik. Genel maksatlı ve tatminkar bir performans beklediğimiz bilgisayarımız için intel’in hızlı ,uygun fiyatlı ve overclock desteği sunabilen modellerinden birini seçtik.

Bildiğiniz gibi Intel’in i3, i5 ve i7 serileri mevcut. Fiyat performans konusunda bizim sistemimiz için en doğru seçim i5 oldu.

İşlemcimiz : Intel i5 3470 , 1155 soket , 3.2 GHz , 6MB cache , 22nm

Fiyat: 330 TL (kdv dahil değil)

Anakartımızı Artık Seçebiliriz

İşlemcimiz 1155 soket yapısında. Anakartımızında Intel uyumlu ve 1155 soket yapısında olması lazım. Dikkat etmemiz gereken diğer bir hususta anakartımızın micro atx , atx veya extended atx pc kasası modellerinden hangisine uyacağıdır.

-Soket yapısı işlemcinin soket yapısına uymalı.

-Hangi kasaya bağlanacak bir anakart alacaksınız?

Biz atx kasa tercih edeceğimiz için anakartımızı bu yönde seçeceğiz.

Anakartın seçiminde bizim dikkat etiğimiz hususlar sırasıyla şunlardı.

-Military class olması

“Military class” anakartların üzerlerindeki elektronik ekipmanlar daha kararlı ve daha uzun süreler çalışması için tasarlanırlar. 7/24 çalışsa dahi yıllarca sıkıntısız kullanılabilecek bir sınıftır. “Military class” tercih etmemizin temel sebeplerinden biride bu sınıf olmayan anakartların üzerindeki kapasitelerin zamanla sızıntı yapıp şişmesi. Bu sebepten anakart üzerindeki gerilim sabitleyicilerin (regülatör) yüksek akım çekerek çalışmasına sebep olması. Bu sıkıntılar sonucunda kendi kendine zamansız kapanan bir bilgisayarımız olmasın dedik. Tahminlerimize göre bilgisayarımız 7/24 çalışsa dahi 12 sene civarında bir ömre sahip olacak ,  anakart yüzünden bir sıkıntı yaşanmayacak. “Military class” tipteki anakartların elektronik ekipman ömürleri ortalama 150.000 saattir , bilgisinden yola çıkarak bu ömür hesabını yaptık.

-Kuzey köprüsünün iyi soğutuluyor olması

Kuzey köprüsü ram ve cpu gibi cihazların anakart ile olan haberleşmesinin yapıldığı merkezdir. Bu bilgi ile bu köprünün ciddi ısındığı ve ciddi soğutulması gerektiği konusunda fikir yürütebilirsiniz.

-SSD hard disk için özellikle tasarlanmış hızlı çalışan sata girişlerin olması

Yeni anakart modellerinde ssd ‘ler için daha hızlı çalışabilen sata girişleri tasarlanıyor. Bizim anakartımızın ssd için tasarlanmış sata girişi 6 Gb/s çalışma hızına sahip.

-PCI yuvalarının birden fazla olması

Bilgisayarımız genel maksatlıve yüksek kapasiteli bir makine olsun istedik. Bu sebepten birden fazla PCI girişi istedik.

-Ram destekleme hızının 1600 MHz den fazla olması.

Anakartımızın ram ile haberleşmek için kullandığı veri yollarının ramdan daha hızlı olmasını istedik. Bunun yanında gelecekte daha da hızlı ram modelleri çıktığında onu desteklesin istedik. Bu sebepten 2667 MHz destek hızına sahip bir anakart tercih ettik.

-Overclock yapabilmeli.

Eskiden overclock ‘ u bilen yapabiliyordu. Biz bilmiyoruz demiyoruz ama bir tıkla işlemci voltajını veya ram çalışma hızını artırabilmek varken neden dos vari ekranlarda uğraşalım? Dedik ve anakartı bu uygulamayı hertürlü görsel ve kullanıcı dostu ara yüzle destekleyen bir anakart seçtik.

Merakla anakartımızın ne olduğunu bekliyorsanız artık sizi daha fazla bekletmeden yazalım ;

Anakartımız ;MSI Marka , Z77A-G43 , Intel İşlemci uyumlu , 1155 Soket yapısında ,DDR3 2667 MHZ (O.C.) , DVI & HDMI

Fiyatı :181 TL (kdv dahil değil)

Sıra Bilgisayar Kasasında

Temel iki bileşenimizi aldık. Kasamızı seçerken dikkat edeceğimiz temel nokta anakartımızın tipi. Biz atx kasaya uyumlu bir anakart almıştık. Bu durumda atx bir kasa almamız gerekiyor.

Pc Kasası Alırken Nerelere Dikkat Etmeliyiz ?

– Güç kaynağınız en az 450 Watt olsun. Düşük güçlü güç kaynaklarını kullandığınız da güç kaynağının sağladığı gerilimlerde az da olsa düşmeler olacaktır. Sisteminiz bu gerilim düşümlerini karşılamak ve yeterli gücü sağlamak için çektikleri akımı artıracak ve sonunda tüm sisteminiz düşük gerilim ve yüksek akım altında çalışacaktır. Bu durumda sistem daha fazla ısınıcak, güç kaynağınızın ömrü kısa olacaktır. Kısacası anakartınız veya diğer elemanlar daha çabuk yıpranacaktır. Güç kaynağının önemi konusunda bir çok kimse fikir sahibi değildir ama kesinlikle dikkate alınması gereken bir durumdur.

– İyi havalandırılan bir kasa olmalı. İçeride oluşan ısıyı dışarı kolayca atmalıdır.

Bilgisayar Kasamız ; Cooler Master marka , Elite RC 430 , 500 watt güç kaynaklı , MidT Atx Pencereli siyah kasa

Fiyatı: 132 TL (kdv dahil değil)

Ekran Kartımızı da Aldık !

Biz bilgisayarımızda oyunda oynayacağız ama ciddi performans gerektiren oyunlar oynamayı düşünmüyoruz. Bu sebepten ciddi anlamda hızlı ve yetenekli bir ekran kartı almaktansa işimizi gören bir ekran kartı almak istedik. Bu ekran kartını seçerken de özellikle fansız olmasına özen gösterdik. Bir iki yıl sonra bozuk fan yüzünden bozulmuş bir ekran kartı tecrübesini yaşamak istemedik. Amacımız yıllarca hiç tamire gitmeyecek bir bilgisayar toplamak.

Ekran Kartımız ; Marka Zotac , GF210 Synergy GDDR3 , 1GB 64 bit , Nvidia GeForce DX10.1

Fiyatı: 49 TL (kdv dahil değil)

Hard disk Alırken Ne Yapılır ?

Şu dakikadan sonra SSD dışında işletim sistemi kurulacak bir platform görmüyoruz. Bu bizim fikrimiz. SSD nin halen gelişmekte olan bir teknoloji olduğu düşünülebilir ama basit bir hibrid yapı ile yüksek fiyat ve riskten kaçılabilir. Biz kaliteli ama düşük kapasiteli ,karalı bir ssd üzerine işletim sistemimizi kurduk. Size bu konuda yaptığımız harcama konusunda bir fiyat bilgisi vermeyeceğiz ama günümüz şartlarında 250 TL den fazla depolama için harcanmaz. SSD alırken de dikkat etmeniz gereken bir sürü detay var. Bu konuda daha önce hazırladığımız bir yazımız var. O yazımızda nasıl ve ne şekilde SSD hard disk alınır konusunu çok ciddi bir şekilde izah ettik. Kısaca önerimiz; kaliteli ve düşük kapasiteli (depolama kapasitesinin düşük olduğu , bu şekilde fiyat ciddi anlamda düşük olacaktır) bir SSD ye işletim sistemini kurun. Veri depolama işlerinizi de konvasyonel hard diskler üzerine yapın. SSD NASIL ALINIR ? yazı için lütfen tıklayınız. .İşletim sistemi için 120 GB SSD , depolama için ise 500 GB konvasyonel hard disk aldık.

RAM da Almak Lazım !

Şimdilik yeterli olacağını düşündüğümüz 4 GB lik bir ram aldık. Bilgisayarda xp koşturmayı düşündüğümüzden bu tercihi yaptık. Bildiğiniz üzere xp 4 GB den yüksek kapasiteli ramları desteklemiyor. Unutmadan anakartımızın 16 GB ya kadar desteklediğini belirtmekte fayda var.

Ram ; Marka Kingston ,Hyperx  Blu DDR3 , 1600 MHz , CL9

Fiyatı: 40 TL (kdv dahil değil)

Stok Fanın Yerine 100 Watt ‘lık bir İşlemci Soğutucu Aldık !

İşlemcimizin kutusunda 1 adet stok fan vardı. Biz bu stok fan yerine daha yüksek soğutma kapasitesine sahip bir soğutucunun sistemimizin şimdiki ve gelecekteki performasını çok olumlu etkileyeceğini düşündük. Aldığımız işlemci 70 watt enerji tüketiyor. Aldığımız soğutucu ise 100 watt ‘lık bir soğutma yapabilme kapasitesine sahip. Bu durumda işlemcimizi çok ama çok rahat soğutabileceğimizi düşünebiliriz.

İşlemci Fanı: Marka Thermaltake , Contact 16 , Intel LGA755/1155/1156m & AMD Am2/AM2+/AM3+/FM1

Fiyatı: 39 TL (kdv dahil değil)

Ekranımızı Çok Yüksek Beklentiler İle Seçtik

Yeri geldiğinde televizyon olarak da kullanılabilecek bir model istedik. Ekran çözünürlüğünün 1900 – 1080 olduğu 22 inch lik bir ekran ile her türlü mühendislik hesap ve çizimlerini dahi yapabileceğimiz bir ekran aldık. Ekranımız TV özelliğine de sahip olduğundan hoparlör ve ses gibi bir sıkıntımız olmadı çünkü bunlar ekranımızda var. Ekranımızla bilgisayar kasamız arasında ki tüm bağlatılarımızı HDMI kablolarla yaptık.

Ekranımız ; Marka LG , 22LS5400 , 22 Inch , 1900*1080 çözünürlük , led – lcd TV

Fiyatı: 450 TL (kdv dahil değil)

Yukarıda ki tüm elemanların yanında 1 adet S-link çoklu kart okuyucu(dahili) , 1 adet TG2 termal macun , 2 adet CLF serisi 120 mm mavi led li fan, klavye ve mause aldık.

Bilgisayarımızı toplarken rünlerin en düşük fiyatlı olanlarını almaya gayret ettik. Olabilecek en etkili indirimleri yakalamaya çalıştık. ürünleri nereden aldığımızı buraya yazmadığımız için lütfen kusura bakmayın. Bu toplama işlemini yaparken tarih 21.10.2012 ‘yi gösteriyordu. Fiyatları değerlendirirken bu tarihi göz önüne almayı unutmayın.

TOPLAM MALİYETİMİZ ; 1700  TL  (kdv dahil değil)

Bu kadar detay yetmez diyorsanız daha önce sizler için hazırladığımız yazıları inceleyebilirsiniz.

Ortaya Nasıl Bir Sistem Çıktı ?

XP ‘yi yaklaşık 10 saniyede açan, boşta çalışma esnasında işlemci sıcaklığı 35 derece olan (dış ortam sıcaklığı 25 derece) , ekran çözünürlüğü ile gerçekten tatminkar ve hızlı bir genel maksat bilgisayarımız oldu.

[signoff1]

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *