Bilgisayar Topla

ilkay Şahin
13 Min Read

Yüzyılın icadı olan ‘’ Bilgisayarlar ‘’ ve teknolojinin içinde bu kadar yüzerken her gün yeni bir gelişme ile karşımızda olan bilgisayar parçaları fakat her şey bu kadar çabuk değişirken biz ona ne kadar ayak uydurabiliyoruz? Birçok tüketici bilgisayar alırken, markaları tercih ediyor ve inanılmaz paralar ödüyorlar. Aslında bilgisayarınızı toplamanız sanılan kadar uğraş gerektiren bir şey değil ve gerçekten kendi bilgisayarınızı kendiniz topladığınızda maliyet olarak daha düşük miktarlara mal edebiliyorsunuz. Peki, bilgisayar topla derken ! nelere dikkat etmelisiniz ?

Bilgisayar üreticileri, bilgisayarı size sunarken sadece performansına göre değil, işçiliğinin fiyatını da üstüne koyarak bunu tüketiciye iletiyor. Birçok tüketici ise firmaların sadece garantileri ve teknik servisine güvenerek bu seçimini yapıyor. Ancak bu sizi memnun etmeye yetmiyor, markaları inceleyecek olursanız her birinin ayrı bir modeli ve performansı var. Kimisi çok güçlü bir RAM’a sahipken, daha düşük bir hard disk veya ekran kartı içeriyor. Bazılarının ekran kartı daha üstün iken, ram bu ekran kartını üst düzey performansta çalıştıracak seviyede olmuyor. Ama bir seçenek daha var, istediğiniz parçaları, uyumlu bir ana kart içinde daha yüksek performansta bir bilgisayara dönüştürebilirsiniz. Özellikle de oyun severlerin, kendi topladıkları bilgisayarlarda daha rahat ve zevk alarak oyun oynadıklarını görüyoruz. Bilgisayar toplamak; hiçbir zaman zor olmadı ama ilk önce bu işin inceliklerini öğrenmeniz şart.

Öncelikle bir bilgisayar toplarken hangi parçalara ihtiyacınız olduğunu söylemek istiyorum. İlk başta bir ana kart (main board) seçimi yapmanız gerekli çünkü tüm alacağınız parçalar bu karta monte edilecek. Sonrasında işlemci (CPU) , sabit disk (hard disk), geçici bellek (RAM), ekran kartı (Graphic Card) ve ses kartı (sound card) seçiminizi yapmanız gerekmektedir. Ardından; Blu-ray, Dvd-Rw, Dvd çeşitlerinden hangisini kullanmak istiyorsanız optik sürücünüzü tercih ediyorsunuz. Sonrasında güç kaynağı, ses sistemi, bilgisayar kasası ve monitör; fare (Mouse) ve klavyenizi seçiyorsunuz. Tabi ki de bu tercihlerinizi yaparken bilgisayarı ne için topladığınıza özen göstermeniz gerekmektedir. Eğer bir tasarımcı iseniz ‘’ ekran kartı, ram ve monitör büyüklüğü ‘’ sizin için çok önemli materyaller olduğundan onlara daha fazla bütçe ayırmaya çalışın veya bir oyun tutkunu iseniz ‘’ ekran kartı, ram, işlemci ve hard disk kapasitesi ‘’ sizin için daha büyük önem arz etmektedir. Müzisyenler için ise ‘’ ses kartları ‘’ her zaman büyük önem taşımıştır. Bazen ise ana kartlar da bütünleşik ekran kartı, ses kartı ve güç kaynağı görülmektedir fakat bunların performansı pekte iyi olmamak ile birlikte sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir. Ek olarak, işlemcide kullanmanız gereken termal macunu, bunun yanı sıra vida eksiklikleri ile karşılaşmamak için yedek vidalar, ekipman olarak tornavidayı yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Tüm parçaları temin ettiğinizi varsayarak geri kalan işlemler ile devam etmek istiyorum. Öncelikler parçalarınızı düzgün bir şekilde kutularından çıkarın ve aksi bir durum olmaması için gelen parçaları kontrol edin. Bilgisayarımızın kasasında ise montaj için gerekli vidaların olup olmadığına bakın. Kasanın yan levhalarını ve arka levhasını açmanız gerekiyor. Çünkü diğer işlemleri daha rahat yapmak adına ufak işleri önceden bitirin ve ayağınıza dolanmasın. Şimdi sırası ile numaralandırarak işlemleri anlatacağım. İlk işimiz Ana kart ile olacak.

Başlangıç olarak Ana kart

Öncelikle yapmamız gereken şey ana kartı, kasamızın içindeki yerine düzgün bir şekilde yerleştirmek ve parçamızı kasanın içine sabitlemektir. Yalnız özen göstermeniz gereken iki husus vardır. Birinci husus, kasadaki ve ana karttaki vida deliklerinin tam olarak oturması gerekmektedir. İkinci husus ise, vidalama işlemini gerçekleştirirken, doğru vidayı, doğru yerine koymanız gerekliliğidir. Aksi durumlarda, vida bulunduğu yerde sıkışacak ya da ana karta hasar verecektir. Bu yüzden vidaları çok fazla sıkıştırmamak ve bu işlemi gerçekleştirirken baskı uygulamamak lazımdır. Zaten Ana kartı sabitleyecek derece de torka sahip olması yeterlidir. Bu kısmı başarılı bir şekilde atlattıysak ikinci işlemimiz bilgisayarın beyni olan işlemciyi ait olduğu yere takmakta.

Ardından İşlemci

İşlemcilerinizi nasıl ve hangi model seçtiğinizi bilmediğimden dolayı iki türde de anlatmaya çalışacağım. İlk önce yaygın kullanım olan ‘’ Intel ‘’ marka işlemcilerin Ana kart üzerinde bulunan soketine monte edilmesini ele alalım, Intel işlemciler biraz daha zahmetli bir yapıya sahip, ilk önce işlemcimizi takacağımız yerde bulunan klipsi açıyoruz ve işlemcimizin bir köşesinde üçgen şeklinde bir çentik bulmamız gerekiyor. Bu çentiği bulduğumuz zaman, takacağımız soketteki çentiğe gelecek şekilde ve işlemcinin dişlerine zarar vermeden yerine oturtuyorsunuz. ‘’ Tık ‘’ sesini duyduğunuz anda işlemcimiz yerine uymuş demektir ve Ana kartta bulunan klipsi kapatıyoruz. AMD işlemcilerde ise durum biraz daha kolay, klipsi açıyorsunuz ve işlemcinizi narin bir şekilde yerleştiriyorsunuz. Sonrasında ise klipsi kapatıp, bir sonraki adım olan ‘’ CPU Fan ‘’ ını bağlamaya geçeceğiz.

Sonrasında CPU Fanı Bağlamak

CPU Fan diye adlandırılan, işlemcinin soğumasını sağlayan parçanın montajı da işlemcinizin modeline göre değişmektedir. Intel işlemciler daha komplike olduklarından, bu durum AMD işlemcisine göre biraz daha meşakkatli gerçekleşir. İlk olarak Intel işlemcisi aldığınızı var sayıyorum. Fanı bağlamadan önce termal macununuzu fazla olmamak kaydı ile işlemcinizin ortasına sürün ve biraz yayın. Ardından Fanın alt kısmında göreceğiniz gibi metal çubuklar bulunmakta ve bu metal çubukları işlemcimizin çevresinde bulunan deliklere oturtmamız gerekiyor. Bu işlemi uygularken ana karta zarar vermeyecek şekilde baskı uygulayabilirsiniz. Çünkü gerçekten biraz güç uygulayarak takabiliyoruz ve parçamız yerine oturduğu anda ‘’ tık ‘’ diye bir ses geliyor. Ondan sonra fanın üstünde sağ ve solu tarafında bulunan mandallar olması lazım ikisi birbirinin zıttı konumunda olacak şekilde ve fan sabitlenecek şekilde onları da açıyoruz ve fan bağlantısını ana karttaki soketine bağlayarak bu işlemimizi tamamlıyoruz. AMD işlemcilerin fanları genellikle çabuk takılırlar. Yapmanız gereken tek şey ana kartta mevcut olan kaldıraç yardımı ile CPU fanını işlemci üzerine direkt monte ediyorsunuz. Yine unutmamanız gereken şey; Fan bağlantısını ana karta bağlamaktır.

Sabit Diski Takmak

Bilgisayarın hafıza merkezi ve kayıt deposu olan sabit diskler, işleyiş bakımından sürekli yazılabilir ve silinebilir CD’lere benzetilebilirler. Yapıları gereği narin olduklarından, hard diskleri takarken dikkatli olunması gerekir. Takması o kadarda zor değildir ve takılacakları yer bellidir. Kasayı önünüze aldığınızda sol alt köşede veya ortalarda yerleri mevcuttur. Yatay ve soket kısımları açıkta kalacak şekilde, hard diskimizi fazla sarsmadan, altta mandalların destekleyeceği şekilde koyuyoruz ve yanlarında bulunan vida deliklerini, monte edeceğimiz yerin vida deliklerine uygun konuma getirdikten sonra montaj işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu işlemi tamamladıktan sonra sabit diskimizin ana kart ile bağlantısını kurmamız gerekir. Hard diskin yanında gelen SATA/IDE kablosu ile sabit diskin arka kısmında kalan soketlere takıp, diğer uçlarını ise ana karta bağlıyoruz.

Belleği Yerleştirmek

 Ram takılması en kolay olan parçalardan biridir. Ancak kullanıcıların yanlış tercihler yapıp, uyumsuz iki ram alıp kullanmaya çalışması, beklenilen performans alınamamaktadır. Bu yüzden eğer iki adet ram alacaksanız onların birbirleri ile uyumlu olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Tek ram almışsanız ise yerleştirmek çok kolaydır, ana kartın üzerinde bulunan uzun ince dikdörtgen şeklindeki kart yuvalarına, fazla baskı uygulanmadan tam bağlantı sağlanacak bir şekilde oturtulması yeterlidir. İki uyumlu belleğiniz var ise, bunlarda dikkat edilmesi gereken husus aynı renkteki kart yuvalarına takılması zorunluluğudur. Bu şekilde taktığınız vakit çift kanal özelliğinde RAM’larınız çalışabilir.

Ses Kartı, Ekran Kartı ve Diğer Kartların Takılması

Bilgisayar parçaları da kendini çok değişik şekillerde geliştirebiliyor ve bu sayede de kart ekipmanı olarak birçok seçenek önümüze çıkıyor. Bilgisayardan televizyon izlemek ve radyo yayını dinlemek için TV kartı alabiliyoruz, internete bağlanmak için Ethernet kartı lazım oluyor. Wireless bağlantı için WiFi PCI kartlarını kullanıyoruz. Ses kartı ve ekran kartı bir bilgisayar kullanıcısının temel ihtiyacı olduğundan onları saymıyorum. Bu kartlar için ana kartın üstünde yuvalar mevcut ve bu yuvaların üst ve alt kısımlarında klipsler bulunuyor, bu klipsleri açtıktan sonra, kartlarımızı teker teker bu kart yuvalarına yerleştiriyoruz. Hepsinin tam olarak oturduğundan eminsek klipsleri kapatıp işlemi tamamlamış oluyoruz. Eğer, tüm bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınız kartı tanımıyor ise kartı çıkarıp geri takmanız gerekebilir. Eğer bir sonuç alamaz iseniz, parçayı aldığınız firma ile görüşüp, parçanın sorunu hakkında bilgi vermenizi ve parçayı değiştirmenizi öneririm.

Optik Sürücünün Yerleştirilmesi

Kasanızın ön panelinde bulunan 5 inçlik dikdörtgen kısımlar sizin optik sürücülerinizi yerleştirmeniz için açılmış oyukları kapatan kapaklardır. Sürücünüzü kasaya monte etmeden önce bu kapağı veya takacağınız sürücü adedine göre kapakları çıkarmanız gerekmektedir. Kapakları çıkarttıktan sonra oralarda delikli metal levhaların olma ihtimali yüksektir. Onları da çıkarmanızda herhangi bir sakınca yoktur hatta optik sürücüyü takmak için kesinlikle çıkarmanız gereklidir. Ardından optik sürücünüzü yatay bir şekilde o boşluktan içeri doğru itin ve yanlarında bulunan vida deliklerini kasanın iç profilinde bulunan vida delikleri ile eşleştirdikten sonra vidalama işlemine geçin. Sürücüyü tam olarak monte ettiğinizde IDE kablolarını ana kartta ki soketlerine yerleştirin. Sonrasında ise Optik sürücünüzün ışığının yanıp yanmadığına ve açılıp açılmadığına bakın. Ancak özen göstermeniz gereken bir nokta var, iki optik sürücü takacak iseniz bunların arasında boşluk bırakmaya özen gösterin yoksa kasa içi hararet ve ısı fazla olduğundan fanlarınız çok çalışacak ve kısa zaman sonra ses yapmaya başlayacaktır. Ayrıca ısı nedeni ile parçalarınızın ömrü gittikçe azalacaktır. Bu işlemleri başarılı bir şekilde tamamladıysak devam edebiliriz.

Kasanın Ön Kısmında Yapılacak İşlemler

Bilgisayarımızı açmamızı sağlayan ‘’ Power ‘’ tuşu ve altında bulunan ‘’ reset ‘’ düğmesi, optik okuyucunun yüzünün dönük olduğu kısmın bulunduğu, kasa modeline göre ısının, işlemci hızının göstergeleri ve hard diskin aktif olduğuna dair ışığın bulunduğu göstergelerin olduğu kısımdır. Bu tüm bahsettiklerimin doğru çalışması için, ana kart ile doğru bağlantıların yapılması gerekmektedir. Bunun için ana kartınız ile birlikte gelen kitapçığı iyi incelemeniz gerekiyor. O kitapçığı okuyarak hangi kısmın, hangi pin’e bağlanacağını görebilirsiniz. Tahminler ile bu işi yapmak parçaların kısa devre yapıp yanmasına dahi neden olabileceğinden, kılavuza bağlı kalmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Güç Kaynağının Monte Edilmesi

En son olarak güç kaynağımızı bağlayacağız. Tabi ki kasanız ile birlikte gelen güç kaynağından memnun kalacak iseniz hiç söküp, yenisini takmanıza gerek yok fakat kasanızda güç kaynağı yok ise ‘’ grafik kartı, sürücü, kasa fanları ve hard disk, -20-24 pin, 4-8 pin ‘’ biçiminde bağlayıp, tüm bu bağlantı kablolarını kasanın içini rahat tutacak şekilde topluyoruz. Güç kaynağımızı da düzgün bir şekilde takmayı başardıysak kasamızın yan levhalarını takıp kapatabiliriz.

Ve En Son Yapılacak Bağlantılar

Derin bir oh çekmeniz gerekli çünkü bilgisayar toplamanın en zor kısmını halletmiş konumdasınız şimdi ise işin en zevkli kısmı olan diğer dış donanımları, topladığımız kasaya bağlamak olacaktır. İlk önce klavyemizi kasamızın arka kısmında bulunan genellikle mor renkli olan PS/2 bağlantı noktasından bağlıyoruz. USB klavye ise tabi ki de USB bağlantısından etkileşimi sağlıyoruz. Aynı şekilde fareyi kablolu ise genellikle yeşil renkli olan PS/2 bağlantı noktasından bağlıyoruz. Monitör kablosunu ekran kartınıza veya direkt ana kartınızın üzerinde bulunan Dsub/DVI portu ile arasındaki bağlantıyı sağlıyoruz. Ses kartınızın arkasında bulunan yeşil porta, hoparlörünüzü ve pembe porta ise mikrofonunuzu bağladıktan sonra, tüm parçaları bir güç kaynağına bağlıyoruz. Fişi taktıktan sonra gerekli olan yazılımları bilgisayarımıza yükleyerek, bizim emeğimiz ile çalışır duruma gelen bilgisayarımızla artık keyif sürebiliriz.

Share This Article
1 Comment
  • bu güzel yazınız için teşekkürler. insanların bilgisayar konusunda pratik tecrübe edinmesine ciddi faydalar sağlayacak bir paylaşım

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *