Bilgisayar Çok Yavaş Çalışıyor , Neden ?

ilkay Şahin
6 Min Read

 Bilgisayarlarımız hiç bir zaman gençliklerinde ki gibi dinamik olamazlar. Zaman geçtikçe yavaşlar , hantal ve çekilmez bir hal alırlar. Bir araba dolusu para vermiş olduğunuz bilgisayarınızın bu denli yavaşlaması sizi şaşırtabilir ama bu bir realite !

Bu yazımızda bu denli şaşırmanıza sebeb olan etkenleri inceleyeceğiz. Acaba bilgisayar neden yavaşlar ? İşte ” bilgisayar çok yavaş ” derdine çözümleri sizle paylaşıyoruz.

Bilgisayarınızı yeni satın aldınız. Her şey yeni ve hızlı. Programlar hızlı çalışıyor, bilgisayar hızlı açılıyor yani her şey mükemmel. Her şey güzel giderken arkadaşınız size yeni bir program önerdi. Kurdunuz ve kullanmaya başladınız. Kurulum esnasında işletim sisteminiz o programın kurulması sırasında sabit diskinize bir takım veriler yazar. Bu yükleme sırasında “system registry” dosyasına yeni yüklediğiniz yazılımın bir takım kayıtları ,  sabit diskteki bir takım dosyalar vb bir çok dosya ve ayarları yazılır. Yeni programlar bu şekilde yükleme işlemine gerek olmaksızın da çalıştırılabilir fakat bu yükleme işleminin amacı kullanıcıların herhangi bir programa en kısa ve kolay şekilde ulaşması ve onu kullanabilmesidir. Zaten işletim sistemlerinin amacıda kullanıcıların farklı programları kolayca ve istedikleri zaman kullanabilmeleridir.

Peki işlerimizi kolaylaştırması için yazılmış bir program nasıl olurda yavaşlayıp işlerimizi zorlaştırır ?

 Aslında işlerimiz fazlasıyla işletim sistemleri tarafından kolaylaştırılıyor ve hızlandırılıyor ama  zamanla yavaşlıyor.Sağladığı kolaylıklardan mahrum olmadıkça bize nedenli yardımcı olduğunu anlamak ise gayet zor. Zamanla yavaşlamasının temel sebebi de bizim işlerimizi kolaylaştırmak için yaptığı şeyler. Bu kolaylaştırma işlemini ,bizleri hiç işin içine karıştırmaksızın yapmasıda işin cabası. İşletim sistemleri olmaksızın basit bir programı kurmak bile bizi delirtebilirdi.

Bir programı yüklemek nasıl bir bilgisayarı bu kadar yavaşlatır  ?

Aslında iş bir tane programla bitmiyor. Bir sürü programı yüklüyoruz, siliyoruz. Her yazılım yüklenmesinde sistem bir nebze yavaşlayacaktır. İşletim sistemi her açılışında o yazılım ve diğerlerini en kolay ve en hızlı şekilde kullanılabilir hale getirmek için ilgili program ve programcıkları çalıştırıyor. İşte bütün bunlar üst üste geldiğinde işletim sistemimiz yavaşlamaya başlıyor.

İşletim sistemlerini yavaşlatan diğer etkenler nelerdir ?

Tabiki Virüsler. Haberimiz olmadan bir takım yazılımları arka planda çalıştırıp bilgisayarı çok yorabilirler. Buna en güzel örnek zombi pc lerdir. Sizin haberiniz olmadan bilgisayarınız bir takım serverlara yada bilgisayarlara, bilgisayar korsanlarının amaçları doğrultusunda TCP /IP veya diğer protokollerde paket talebi veya bilgi paketi gönderiyor olabilir. Yani farkında olmadan bilgisayarınız korsanlara hizmet edebiliyor olabilir.  Açık portlardan faydalanarak bilgisayarınıza her hangi bir trojan atılmış olabilir ve bu trojan yardımı ile bilgisayarınız uzaktan izleniyor olabilir. Bu izleme esnasında işletim sisteminin çok ama çok yavaşlayacağı aşikardır.   Bazende virüsün tek amacı bilgisayarınızı yavaşlatmak olabilir. İsmi üzerinde virüs(zararlı yazılım).

 Sabit diskin sürekli yazılıp silinmesine ilişkin olumsuz sonuçlar da bilgisayarları yavaşlatabilir. Bu da ne demek şimdi ? dediğinizi duyar gibi oluyorum. İşletim sistemleri verileri genelde sıra gözeterek sabit diske yazmazlar.  En hızlı şekilde ve en kolay şekilde yazılan verilere ulaşılabilecek bir algoritma gözeterek yazarlar. Örnek vermek gerekirse ; bir program kurdunuz. Daha sonra bir başka program daha kurdunuz ve öncekini sildiniz! Evet soru şu ; o iki programa göre en optimum erişim algoritması o programın boşluğunu nasıl dolduracak ? Algoritma bir sonraki yeni yazılım yüklemesinde nasıl davranacak. Tabi ki bir süre sonra sabit diskte ki verilerde bölük pörçük hale gelecektir. Bunun için bir defragment işinizi kolaylaştırabilir. Diğer koşulda bölük pörçük hale gelmiş verileri okumak sabit diskiniz için biraz daha zaman gerektirecektir. Bu da işletim sisteminizi yavaşlatacaktır.

Donanımsal problemlerde işletim sisteminizi yavaşlatabilir. Doğru çalışmayan bir disk okuyucu ile okuma ve yazmada çok vakit harcayabilirsiniz. Zamanla eskiyen bu donanımlar ilk zamanlarda ki performansını sergilemeyebilirler. Soğutucusu toz ile kaplanmış bir işlemci de sizi yavaşlatabilir. Bozulmuş bir fan yeterince soğutma yapamayacağı için grafik kartı vb donanımların yavaş çalışmasına , dolayısıyla bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilir.

İyi kodlanmamış yazılımlar da bilgisayarı yavaşlatabilir.

Yeni yazılımların yüksek donanım ve performans gereksinimleri sisteminizi yorabilir. Bu durumda zaten bilgisayarınız teknolojik anlamda yetersiz kalmaya başlamış demektir.

Bilgisayarın yavaşlamasını nasıl engelleriz ?

Aslında bunu tam olarak engellemek mümkün değil. Yeni teknolojiler , yüksek sistem gereksinimleri bir süre sonra bilgisayarınızda ciddi yavaşlıklara sebep olacaktır. Ya yeni yazılımlardan feragat edeceksiniz yada daha muhafazakar davranıp her zaman yeni olan iyi demek değildir deyip emektar yazılımlara devam edeceksiniz.

Sırası ile yapmanız gerekenler;

-Yeni bir işletim sistemi kurduktan sonra ilk önce o işletim sisteminin güncellemelerini kontrol edin eğer varsa update edin.

-İyi bir antivirüs programını bilgisayarınıza kurun. Hangi antivirüs  sorusuna bu konuda tecrübeli tanıdıklarınızdan yardım isteyerek yanıt bulun.  Antivirüs yazılımını kurduktan sonra kesinlikle update edin.

-Her yazılımı bilgisayarınıza kurmayın. Bilinen ve tecrübe edilmiş yazılımları tercih edin. Yazılım konusunda seçici olun

-Kullanmadığınız yazılımları silin.

-Silinmiş yazılımların artıklarını temizleyecek yazılımlar kullanın.

-XP ‘ de Cmd ‘yi açıp gpedit.msc  yazıp bir takım özel ayarlar ile bilgisayarınıza hız katabilirsiniz. Not: bu işlem ciddi yetenek ve bilgi gerektirir. Uzman desteğiyle yapmanızı tavsiye ederiz.

-Eğer gerekli ise defragment işlemini sabit diskinize yapın.

Bu ve bunun benzeri detaylı yazılarımızla devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Share This Article
1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *