Batarya Ömrünü Katlayın

ilkay Şahin
6 Min Read

Çoğu dizüstü kullanıcısının en büyük sorunlarından biri , bilgisayarın şarjının hızlı bir şekilde tükenmesidir. İlk aldığınız zaman eğer performans bilgisayarı ise 7-8 saat gidebilirken, normal bir bilgisayar ise 4-5 saat gidebilmektedir. Ama yıllar ilerledikçe ve yanlış kullanımlar arttıkça, laptopa ilgisiz davranılmaya başlandıkça, bu batarya bitim süreleri de kısalmıştır. 3 saat gibi kısa bir sürede şarjınızın bitmesi gerçekten tüm işlerinizi aksatabilir. Sürekli bir elektrik kaynağına ihtiyaç duymak laptopun avantajını kaybettireceğinden, bataryanız ile ilgili bir takım hususlara özen göstermeniz gerekmektedir.

 

1. Güç Ayarları

Hepimiz genelde en yüksek performans seçeneği ile bilgisayarı kullanırız. Çünkü parlak ekran, mükemmel görüntü hepimizin isteği fakat bu ayarları el ile değil otomatik olarak ayarlarız. Bu yüzden ise bilgisayarımızın güç planındaki pilde iken ve prize takılı iken; ekranı karart, ekranı kapat ve uyku moduna geçir düzenlerindeki dakika ayarlarını otomatik olarak ayarlamış oluruz. Oysaki bunu el ile ayarlamış olsak şarjımızın daha uzun süreler boyunca dayanmasını sağlayabiliriz. Bunu yapmak için ilk önce başlat butonuna tıklayıp, denetim masasına giriyoruz. Denetim masasında ‘’ Donanım ve Ses ‘’ başlıklı seçeneği göreceksiniz ona girip güç seçeneklerine giriyoruz.

Karşımıza gelen ekranda 3 tip güç seçeneği bize sunuluyor. ‘’ Dengeli, Güç tasarrufu ve Yüksek Performans ‘’, büyük ihtimal sizde dengeli modunda çalışması seçilidir. Fakat sağ üst köşesinde yazılı olan ‘’ plan ayarlarını düzenle ‘’ dediğimizde göreceksiniz ki prize takılı süreleri çok düşük, pil de çalışırken değerleri ortalama dakikalarda ayarlanmış. Bu ayarları düzenlemekte tabi ki sizin elinizde olan bir şey ve benim önerim ise aşağıdaki resimde yer almaktadır.

2. Bilgisayarın Geneli için Yapılacaklar

Bilindiği üzere bizim kontrolümüz dışında; bilgisayarımızı açtığımız andan itibaren çalışan programlar var. Bunlar belleğimizde veri yollarını kapladığı için, ister istemez güç harcanmasına sebebiyet veriyor. Sabit diskimizdeki yoğunluk ve parçalanmış dosyalar ise karışlığı sebep olduğundan, yapılan işlemler artıyor ve bunun sonucunda yine hem performans kaybı hem enerji kaybı yaşamış oluyoruz. Bunların önüne geçmek için ilk önce yapmamız gereken şey; parçalanmış dosyaları birleştirmek. Bunu ise ‘’ disk birleştirme ‘’ ile yapacağız. Birleştirmek istediğiniz diskinize sağ tıklayıp, özellikler kısmından araçlar sekmesine giriyoruz. Orada, ikinci sırada olan disk birleştirmeyi seçtiğimizde, diskimizde parçalı olan kısımları görebiliriz ve işlemi gerçekleştirmeye başlayabiliriz. İkinci olarak ‘’ Autorun ‘’ dediğimiz otomatik çalışan programları devre dışı bırakmak için; Başlat ve çalıştır diyerek ‘’msconfig.exe ‘’ komutunu giriyoruz. Açılan ‘’ sistem yapılandırması ‘’ penceresinde, başlatma sekmesine ilerleyerek işimize yaramayan dosyaların otomatik başlatılmasını kaldırıyoruz. Uyarıda bulunmam gerekirse, yanlış bir dosyayı durdurmamanız için; bilmediğiniz programları, internet üzerinden araştırarak ne işe yaradıklarını öğrendikten sonra silmeye veya silmemeye karar verin.

3. Batarya ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bizlerin gençlik, yaşlılık ve ölüm evrelerimiz olduğu gibi teknolojik aletlerde de bu sistem mevcuttur. Eğer teknolojik aletin daha uzun ömürlü ve daha iyi performansta çalışmasını isterseniz; Kendi bakımınıza nasıl dikkat ediyorsanız onunda bakımına dikkat etmeniz onu dinç kılacaktır. Bu yüzden güç kayıplarının büyük kısmı batarya kaynaklı çıkmaktadır. Çünkü gerektiği gibi kullanmadığımız için çabucak yaşlanan bir parça halini almıştır. Dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalara değineceğim. Eğer bataryanızı yeni aldıysanız, ilk yapmanız gereken satıcının da tavsiye edeceği gibi ilk 15-16 saat şarj edin. Sonraki kullanımlarınızda enerji seviyeniz %7 de uyarı verdikçe şarja bağlayın. İlk bir hafta boyunca bu şekilde bataryayı alıştırdığınız zaman daha uzun ömürlü bir kullanıma sahip olma şansını elde edersiniz. İkinci olarak evde olduğumuz durumlarda ve bir elektrik kaynağına yakın olduğumuz durumda mutlaka bataryamızı çıkarıp direkt olarak priz ile bağlanmayı tercih edin. Bataryanız o iş yükünden kurtulacağı için yorulmayacak ve yaşlanmayacaktır. Ancak bu işlemi sürekli gerçekleştirmenizi tavsiye etmiyorum. Çünkü bataryanızı haftada iki kez deşarj edip tekrar şarj etmeniz gerekir. Bu yapılmadığı takdirde pil hücreleri giderek daha az enerjiyi bünyelerinde barındıracaklardır. Dalgın olduğumuz durumlarda genelde laptopu, bataryası üstünde ve şarja takılı unuturuz. %100 dolu olsa bile hala bir akım olduğundan devrelerde aşırı yüklenmeye sebep olacak ve buda pil ömrünü kısaltacaktır. Dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise; fanlar, laptopların en büyük sorunu soğutma sorunudur ve bu sorun batarya dahil bütün sistemi kötü etkiler o yüzden soğutma sorununuzu çözmenizi öneririm. Ayrıca, bazen bataryamızı şarj ettiğimiz adaptörler bozulur ve orijinalini bulamadığımız durumlarda farklı bir model almak zorunda kalırız. Bu seçimi yaparken bataryanızın hangi voltta ve kaç amperde şarj aldığını iyi bilmeniz gerekmektedir. Eğer yanlış bir adaptör tercihi yaparsanız; en iyi ihtimalle batarya şarj almaz, en kötü ihtimalle ise bataryanızın devrelerini yakabilirsiniz.

Eğer bataryanız eski ise büyük ihtimalle pil hücrelerinin yüzde 50’si işlevini gerçekleştirmiyordur. Pil hücrelerini yenilemek aslında daha masraflı olsa da zamana yaydığınızda bir etkisi dokunmamaktadır. Ama şoklama yöntemi ile bataryanızı heba etmeyin, birçok insan şokladıktan sonra 1 ay kullanmış ve bataryalarını bu bir ayın sonunda çöpe atmışlardır.

Anlayacağınız batarya bilgisayarın canlı parçalarından biridir ve sürekli dikkate ihtiyaç duyar, bataryaya ne kadar iyi bakarsanız o da size o kadar performans ve güç sağlar. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra bataryanın kullanım süresinde mutlaka uzun süreli bir artış göreceksiniz.

Share This Article
6 Comments
  • Lenovo Marka Pc Alalı 1 yıl oldu,aldığım zamanda 2 saat şarj süresi vardı,halen bu süre aynen devam ediyor.

    • 1 yıl gibi bir süre içinde bataryanın yitik hale gelmesi çok zor. Bunun için çok uğraşmak lazım Zeyni Bey 🙂

  • acer bilgisayarım var bataryası son zamanlarda %57 dolaylarına dştüğünde kendi kendine kapanıveriyor ne yapmalıyım.

    • bataryaların bir süre sonra sergilediği davranış anormalleşmeye başlar. mesela batarya full görünürken 2 dk sonra pc kapanı verir. bu şu anlama gelir ; o batarya artık bir ölüdür. Ömürünü tamamlamış ve kimyasal yapısı normal şekilde çalışmayacak kadar bozulmuştur.

    • banada çok uzun süre geldi ama yazıyı yazan arkadaş kalite bir şey almış olsa gerek. diğer koşulda ne demek 7 saat 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *