Animatronik Nedir?

ilkay Şahin
3 Min Read

Animatronik, dinozorlar, hayali hayvanlar ve bunlar gibi mekanize yaratıkları inşa etmeye yarayan özel efekt tekniklerinden biridir.[/quote] Bu kavramın ortaya çıktığı ve ilk kez uygulandığı yer ; 1954 yılında çıkan ‘’ Denizler Altında 20.000 Fersah’ın film uyarlamasında dev bir kalamar kullanan Disney stüdyoları için geliştirilmişti. Disney ‘’ses-animatronikleri ‘’ kelimesini ; oluşturduğu yaratıkları kastederek telif hakkı ile korumaktadır. Animatronik kelimesi ise, diğer film stüdyoları tarafından yapılan genel animatronik oluşumlardan bahsetmek için kullanılır. Diğer özel efektler ile kombinasyon halinde kullanılarak, animatronikler bir filme bilgisayar animasyonlarının hiç bir şekilde sağlayamayacağı şekilde, maddenin gerçekliği ve orijinal yapısını tam olarak yansıtmakta katkıda bulunabilir.

Filmlerde kullanılmasının yanı sıra, Disney’de Disneyland’de bulunan dinlenme mekanı The Enchanted Tiki Room’da bu kavramın etkilerini görmekteyiz. Kullanılan bu teknoloji oldukça yeniyken, Disney bu mekanda animatronik kuşlar kullandı. Bugün çoğu Disney gezilerinde misafirleri eğlendirmek için karışık animatronik insanlar ve hayvanlar var. Dünya çapındaki diğer eğlence parklarında da çok yaygınlaştılar. Geziler yenilendiği gibi, misafirlere daha gerçekçi deneyimler yaşatmak için daha iyi animatronik teknolojiler kullanılmaya başlamıştır.

Disney, animatronik teknolojisine öncü oldu. Diğer film şirketleri ise ; yapı ve programlamalar konusunda Disney’den ayrılan ince bir farka sahipler ve kullandıkları teknolojiyi sürekli ilerletiyorlar. Çok basit animatronik yaratıklar, sade hareketlere ve ses kayıtlarına

sahip olabilirler, ama daha karmaşık olanlar bir takım aksiyonları oynamak için uzaktan kontrol edilebilir ve programlanabilir özelliğe sahipler. Animatroniklerle çalışan mühendisler son derece esnek eklemler, gerçekçi cilt ve özenle düzenlenen ve seçilen efektlerle birlikte bu teknolojinin tamamen canlandırılması ile uğraşıyorlar.

Varsayım olarak ele alırsak; bütçesi sağlam bir animasyon filmi için, bir yıldan uzun sürebilecek bir çalışma ile çok sayıda animatronik yaratıklar inşa edilmiş olması gerekebilir. Bir animatronik eser kağıt üzerinde bir taslakla başlar.Tasarımcılar hayvanın neye benzeyeceği hakkında düşünürler. Maket veya prototip diye tabir edilen Üç boyutlu bir ölçek kullanarak, modeli oluşturmak için kullanılan teknik çizimler üretirler. Üretilen maket, tasarım ekibini memnun ederse, tam ölçekli model, hareket eden kısımların imalatı, yaratığın dokusu ve boyanmış gerçekçi yapıdaki ciltle kaplanmadan önce elektronik kontrolleri üzerinde çalışırlar.

Artık filmlerde bilgisayar animasyonu; animatroniklerden daha çok kullanılıyor, çünkü maliyeti daha uygun ve daha az zaman alıyor. Bazı film stüdyoları çeşitli amaçlar için hala animatronikleri kullanır. Birçok şirket, filmler ve eğlence parkı müşterileri için animatronik yapmada uzmanlaşıyor. Aynı zamanda genç robotik öğrencileri eğitici deneyimlerinin bir parçası olarak basit animatronik projelerinde çalışıyorlar ve bazı insanlar Noel gibi tatillerde evlerinin içlerini ve dışlarını süslerlerken animatronik dekorasyonlar kullanmaktan hoşlanıyorlar. Bu sayede, hem elle tutulu ve gözle görülür bir cisim elinizde olmuş oluyor ama animasyonlarda ise sadece bilgisayar üzerinde göze hitap eden bir ürün sunuyorlar. Ancak, hologram teknolojisininde günümüzde çokça kullanılır hale gelmesi, animatroniklerin kullanımının dahada azaldığını söyleyebiliriz.

 

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *