Yeni Gezegenimiz ! Android

ilkay Şahin
2 Min Read

Teknoloji çağının internet ile varlığını ilanından sonra telefonlardaki işletim sistemleri de değişiyor ve gelişiyor. Günümüzde ise en çok karşılaştığımız ve en popüler olanı ‘’ Android ‘’ diye adlandırılan işletim sistemi.

Peki nedir bu android işletim sistemi ? Android linux işletim sistemi zeminli, mobil ve Pda telefonlara yönelik geliştirilen açık kod kaynağını barındıran bir işletim sistemidir. OpenGL tabanlı 2D ve 3D grafik arşivlerine, VGA ‘ya kolayca uyum gösterir. Bilgiyi depo etmek içinse SQLite kullanır. WebKit ise Android ’in kullandığı web tarayıcısıdır.

Şu an hemen hemen tüm telefon markalarında gördüğümüz Android; Programlanabilir olduğundan, kullanıcısına da kendi ihtiyaçları için program yazma hakkını tanımıştır. Ayrıca geliştiricileri bu zamana kadar 300 bin’e yakın uygulamayı Android Market’te kullanıcıyla buluşturmuşlardır. Android Market, Google tarafından işletilen bir sanal uygulama satış mağazasıdır. Birçok uygulaması da ücretsizdir. Lakin ücretli uygulamalar için ise kredi kartıyla uğraşmaksızın, Android ’e özgü bir uygulamayla ödeme gerçekleştirilmekte. Tabi ki  telefonunuzun o uygulamayı kabul etmesi gerekir yani android işletim sisteminizin sürümü de önem arz ediyor.

Android ’in gelişim süreci aşırı derecede hızlı ilerlemektedir. 8 adet sürümü mevcut olmakla beraber, neredeyse tüm internet bağlantı çeşitlerini destekler, Sms ve Mms gibi özellikleri de mevcuttur. Android, 9-10 adet farklı uzantılı ses ve video formatlarını çalıştırabilmektedir. Aslında teknolojiyi daha ileri taşımak için uğraşıyorlar. Şimdiki amaçları, dokunmatik telefonların dışına çıkıp, konuşmatik yani telefona sesle komut verme özelliğini entegre etmek olduğu konuşuluyor. Şu an bunun çalışmaları hala devam etse de, önümüzdeki yıllarda piyasaya çıkacağına tüm teknoloji severler olarak inanıyoruz.

 Android işletim sistemi, sonu olmayan bir gelişimi bizlere sunmuştur. Her geçen gün farklı bir programla, farklı bir düşünceyle veya yeni bir tasarımla karşımıza çıkabilir. Açık kodlu olması gerçekten büyük bir avantaj çünkü insanlara kendi programlama özgürlüklerini sunuyor. Tabi ki her şey hayatın yaşana bilirliğini daha kolay hale getirmek içindir.

 Aklınıza bir soru gelebilir ? Bizim geliyor ! Neden onlarca yıl önce bu işletim sistemi ve akıllı telefonlar yoktu ? cevap için ” Yeni Nesil Mobil Cihazlar “ yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *