Android Telefonlar Neden Yavaşlar?

ilkay Şahin
3 Min Read

Android telefon kullanıcıları telefonlarının zamanla yavaşladığından şikayet ederler. Peki bu performans düşüşünün nedeni nedir? 

Android telefonlar telefon piyasasının büyük bölümüne hitap eden cihazlardır. Oyun oynamak, video izlemek, fotoğraf çekmek ve sosyal medyada gezinmek arasında kullanıcılar telefon başında çok fazla zaman geçirirler.

Telefon kullanıcılar ve telefonlar arasında sürekli bir veri akışı vardır ve tüm bu veri akışını telefon hafızasında tutar. Bu durum telefonun saklama alanını doldurur. Buna ek olarak, Facebook gibi popüler uygulamaların çoğu, telefonunuzu kullanmadığınızda bile içerik ve verileri analiz eden arka plan servislerini kullanır. Bu veriler yetersiz yazıldığında telefon parçalanma ve zamanla yavaşlamaya başlar.

Parçalanma, çekirdek seviyesinden başlayarak, dosya sistemine kadar birden fazla faktör tarafından olabilir. Kesin nedenini bulmak için bir takım testler gerekir.

Bu durumu basit bir örnekle açıklamak gerekirse birkaç kitap almak için kütüphaneye gittiğinizi hayal edin. Ödeviniz için bir tarih kitabına ihtiyacınız olduğunu düşünün. Bunun için tarih bölümüne gidersiniz. Bulduğunuz kitapta tarih harici birçok konunun olduğu bir kitap aldınız. Ödevinizi yapmak için gereken bilgiyi ararken biyoloji, edebiyat gibi birçok gereksiz bilginin olduğu kitabı incelersiniz. Bu da size ekstra bir yük getirir. Telefonlarda bilgiye ulaşmak için birçok gereksiz bilgiyi hafızasında tutar. Bu da zamanla telefonunuzun yavaşlamasına neden olur.

Android telefonunuzun yavaşlarsa yapılması gerekenler nelerdir?

1-Deponuzun dolu olup olmadığını kontrol edin 

Dolu bir depolama cihazınız için hiçbir zaman iyi değildir. Telefonlarda üzerine yazılacak sınırlı bir bellek bulunur. Eğer belleğe çok yüklenilirse bu durum parçalanma seviyesini artırır ve belleğin ömrünü azaltır.

2-Ağır uygulama sayısını en aza indirin

Facebook, Twitter, İnstagram gibi popüler uygulamaların çoğu, depolama için ekstra yazma işlemleri oluşturan arka plan etkinlikleri yürütür. Bu tür uygulamalar, uygulamayı kullanmasınız bile ek işlem gücü kullandıklarından bataryanızı boşaltabilir. Cihazınızda gerçekte kullanmadığınız ağır uygulamaların olmadığından emin olun.

3-Telefonunuzun hangi dosya sistemini kullandığını kontrol edin

Ext4 ve F2FS, Android cihazlarda en sık kullanılan açık kaynaklı dosya sistemidir. F2FS daha flaş dostu olacak şekilde tasarlanmıştır ve modern bir mimariye sahiptir ancak yine de hala mükemmel değildir. Bu yüzden kullanıcıların daha iyi ve uzun vadeli performans için Ext4’ü kullanması daha uygundur.

4-Fabrika ayarlarına geri dönün

Cihazınız dayanılmaz derecede yavaşlarsa, telefonunuzun tüm deposunu silebilir ve böylece parçalanmış cihazı tamamen birleştirebilirsiniz. Bunu yapmadan önce değerli dosyalarınızı yedeklemeniz ve telefonunuzu sıfırdan yapılandırmanız gerekmektedir.

 

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *