Akıllı Telefonum Donuyor !

ilkay Şahin
6 Min Read

[cmsmasters_row][cmsmasters_column data_width=”1/1″][cmsmasters_text] Herkesin neredeyse akıllı telefonu var ve telefonu en az bir kere donmamış olan neredeyse kimse yoktur. Biz de bunun neden olabileceği ve nasıl önlenebileceğine dair bir yazı yazdık.

Akıllı Telefonların Yapısı

Reklam : Sadece bal ve fındıklı ezme !
Akıllı telefonların arızalarından bahsetmeden önce kısaca yapılarından bahsedelim. Bizce bu kısımı okuyun ve aşağıdaki bölüme ondan sonra geçiniz. Kasa ;Akıllı telefonların tümünde batarya , dokunmatik ekran , anakart ve diğer bileşenleri içinde barındıran yapıdır. Batarya ; Genelde nikel kadmiyum alaşımdan imal edilen ve telefonun tüm enerjisinin saklandığı enerji depolayıcı yapılardır. Çoğunlukla 5 volt dc gerilimlidirler. Dokunmatik Ekran ; Telefonun kişi ile görsel kontağını ve yönetimsel kontağını sağlayan yapıdır. Genelde kapasitif ve dokunmatikdir. Hoparlör ; Ses çıkışıdır. Ana kart ; Yazılımları işleyen işlemcilerin , veri depolama alanlarının , gps , gsm devrelerinin  ve diğer elektronik sistemlerin bulunduğu yapıdır. Yazılım ; Telefonun işletim sistemidir. Çoğunlukla IOS ve android işletim sistemleridir. Şarj Cihazı ; 5 volt dc çıkış veren ve genelde 1000 ma ile 2500 ma çıkış akımı verebilen elektronik yapılardır.

Telefon Donuyor !

Telefon donmasına sebep olabilecek durumlar ;

1- Telefonun android temelli yazılımı ve donanımsal yapıda var olan yazılımsal uyumsuzluklar buna yol açabilir. Yani telefon yazılımı telefon ile tam anlamıyla uyumlu değildir ve bu bir takım sıkıntılara yol açar. Bazen bu gps devreleri ile android arasında , bazense telefonun diğer her hangi bir donanımı ile ilgili yazılımsal sıkıntı kaynaklı bir problem yol açabilir. Çoğu telefon markası android veya ios kullanıyor olabilir ama bu yazılımlar (android ve ios) her telefon için adapte edilir ve telefona yüklenir. İçinde android var ama aynı andoid değil çünkü her telefonun donanımları ve elektronik yapıları aynı değildir. Buna windows işletim sistemlerini örnek verebiliriz. Her windows kurulumunda her sisteme özel driver lar kurulmaktadır. Diğer türlü windows ve bilgisayarın mevcut donanımları aynı uyumluluk ve verimde çalışamaz.

  • Peki bu durumda ne yapacağız ? yapabileceğiniz tek bir şey var ; telefonun üreticisinin hazırladığı veya hazırlayacağı en son güncellemeyi yükleyip bu problemin ortadan kalkmasını bekliyeceksiniz. Yada garantiniz devam ediyorsa hemen yetkili servise telefonu açmadan veya sökmeden konuyu detaylı bir şekilde izah ederek gönderin.

2- Donanımlarınızdan biri arızalı olabilir. Aslında bu durum biraz daha sıkıntılı , bir çok insanda sıkıntısız çalışan bir telefon sizde sürekli donma yapıyorsa buna kaynak donanımsal da olabilir. Bu nadir bir durumdur ama ihtimal dahilindedir.

  • Peki bu durumda ne yapacağız ? Aslında yapacağınız pek bir şey yok. Telefon artık kullanım imkanı vermiyorsa ve garantiniz devam ediyorsa hemen yetkili servise telefonu açmadan veya sökmeden konuyu detaylı bir şekilde izah ederek gönderin.

3-Telefona yüklediğiniz uygulamalar buna sebep olabilir. Yüksek işlemci ve ram kabileyeti olmayan telefonlar gerektiğinden fazla yüklendiğinde sık sık donma yaparlar. Siz bu uygulamaların çoğunu kaldırsanız bile android işletim sistemi içinde bunların kalıntıları kalır ve gayet rahat bu donmalara yol açabilir.

  • Peki bu durumda ne yapacağız ? Telefondan önemli verileri ve numaraları alıp telefonu bir güzel fabrika ayarlarına döndüreceğiz. Bu işlemi yaptıktan sonra gerçekten kullanmayacağımız uygulamaları gereksiz yere yükleyip silmez isek bir daha kolay kolay donma olmayacaktır.

4-Telefona yüklediğiniz ve yükse kapasite gerektiren uygulamalar buna sebep olabilir. Yüksek işlemci ve ram kabileyeti olmayan telefonlara gerektiğinden fazla kaynak gerektiren uygulamalar yüklenirse sık sık donma yaparlar.

  • Peki bu durumda ne yapacağız ? Kullanmak istediğiniz uygulamaya yetecek işlemci  , ram ve grafik kabiliyetine sahip olan telefon almanız gerek.

5-Zararlı bir yazılım yani virüsler telefonunuzun donmasına sebep olabilir. 

  • Peki bu durumda ne yapacağız ? Verilerinizi öncelikle güvenlik altına alıp sistemi geri yükleyeceksiniz. Sonrasında telefon ile girdiğiniz site ve sistemlere dikkat edeceksiniz yada iyi bir antivirüs yazılımı yükleyip işi sağlama alırsanız daha iyi olur.

Telefon donmalarına dair sebepleri yazdık. Donmayan telefonumuz olması için ne yapacağız ? En önemlisi aldığınız veya alacağınız telefon markasının ve modelinin yazılım güncelleme sıklığını kontrol edin. Model eski veya yeni olsun her android sürümü için yazılım güncellemesi yapılıp bu o telefonun kullanıcılarına yayınlanıyorsa o telefonla uzun süreli donma problemini kolay kolay yaşamasınız. Size örnek vermek gerekirse; 2009 yılında aldığım ama halen çalışan telefonu kullanamıyorum. Sebebi ise hiç günceleme yayınlanmadı ve telefon 2009 da nasıl sa halen öyle. 2009 yılının android sürümlerine göre yapılan uygulamalar dışında bir şey çalışmıyor. Android ve diğer işletim sistemleri aldı başını gitti ama bizim telefon hala çalışıyor ama artık yalnızca arama ve görüşme yapabiliyor. İşte bu yüzden aldığınız telefonun firması mutlaka bu konuya özen gösteriyor olmalı ki telefonunuz 5 sene sonra çevirmeli masa telefonuna dönüşmesin. Her uygulamayı yükler siler denerim demeyin , tam silinmiyorlar. Şimdilik bizden bu kadar. Soru , öneri ve görüşleirniz için lütfen bize yazın. [/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *