4g Nedir ? Nasıl Çalışır ?

ilkay Şahin
2 Min Read

Telekomünikasyon sektörünün son yılların üzerine düştüğü 4G, dördüncü nesil bağlantı ve telefon teknolojisi olarak tanımlanmaktadır. 4G, 2G ve 3G iletişim tekniklerinin devamı olarak görülse de yapı bakımından farklılık göstermektedir. Zira 2G, GSM standartları için hücresel ağ kullanmakta, 3G, kapsama alanı üzerine düşmekte iken 4G, IP üzerine yoğunlaşmıştır.

4G bağlantının çıkış amacı, herhangi bir zaman – herhangi bir yerde hızlı ses ve veri iletimi olarak tanımlanmıştır ve bu amaca ulaşabilmek için IP çözümlerine yönelmeyi ön planda tutmuştur.

4G Bağlantının Özellikleri Nelerdir?

4G veri bağlantısı yer, zaman, iç – dış mekân gözetmeksizin sırasıyla servis kalitesi ve yüksek güvenlik koşulları ile iletişimi sağlamaya yönelen bir teknolojidir.

4G bağlantı teknolojisinin iletim kapasitesi en az 100 Mega bit/saniye olarak belirlenmişken, bu hız maksimum 1 G bit/saniye’lere kadar çıkabilmektedir.

4G bağlantı teknolojisi, ilk defa LTE teknoloji devi Japonya’da NTT DOCOMO firması tarafından arz edilmiştir. Teknoloji 17 Ağustos 2009 tarihinde dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinin katılımıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston ve Seattle kentleri arasındaki veri aktarımı testi ile gerçekleştirilmiştir. Hizmetin tüm dünyaya yayılması ise 2013 yılında başlayacaktır.

4G Bağlantı teknolojisinin hedefleri nelerdir?

Yeni nesil bağlantı teknolojisi ışık hızında veri iletimini, yüksek şebeke kapasitesini, eşzamanlı kullanıcı deneyimini, dünyanın herhangi iki noktası arasındaki veri aktarım hızının en az 100 M bit/s olmasını ve aynı olmayan ağlar arasında düzgün veri yayılımını hedeflemektedir.

Kablosuz iletişimin gelişimi

Kablosuz iletişimin ilk nesli, bilinen ilk veri bağlantısı sadece sesi iletme imkânı sunuyordu. Ancak bu neslin en büyük sorunu konuşmaların sıklıkla 3. Kişiler tarafından dinlenebiliyor olmasıydı.

İkinci nesil iletişim teknolojisi (2G), şu anda da telekomünikasyon piyasasının %60 gibi büyük bir dilimine sahip olan GSM cihazlardır. Tamamı ile ticari amaçlı ortaya çıkmış, elektronik sistemlerdir.

Üçüncü nesil iletişim teknolojisi (3G), talep kaynaklı olarak gelişen bir sistem olarak düşünülebilir. Çünkü veri iletimi sırasında yüksek hızları isteyen kullanıcılar 2G’den vazgeçip 3G’ye yönelmişlerdir. 3G sesin dışındaki diğer verilerinde hızlı bir şekilde iletimini amaçlamak üzere gelişen bir bağlantı teknolojisi olarak düşünülebilir.

Share This Article
Leave a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *