Bilgisayarınızı Daha Güvenli Hale Getirin

ilkay Şahin
4 Min Read

Bilgisayar teknolojisi ne kadar gelişmiş olsa da, bilgisayar güvenliğini tam olarak sağlamak bir o kadarda zor bir hal almakta, gün geçtikçe değişen sistemler ve gelişen yeni uygulamalar neticesinde bilgisayarların bağışıklığı; virüsler evrimleşinceye kadar sürmektedir. Ancak, bilgisayarları dış etkenlerden maksimum düzeyde ve minimum etkilerle kurtarmak elimizdedir. Öncelikle, uygulamamız gereken üç basit adımdan sizlere söz edeceğim. Bu üç adımı takip ettiğiniz takdirde daha güvenli bir bilgisayarı kullanma yolunda adım atmış olacaksınız.

pc_guv

Çift Anti-virüs tarama sistemini kullanın.

Hepimizin bilgisayarında muhakkak ki güvendiği anti-virüs programları mevcuttur fakat bu programlar taramalarını yaparken birçok ince ayrıntıyı kaçırırlar. Bilgisayar ile eş zamanlı olarak taramasını gerçekleştirirken, spyware veya malware gibi ufak yazılımlar pekte dikkatlerini çekmemektedir. Bu yüzden çift anti-virüs tarama sistemi kullanmak bilgisayarın en ince ayrıntısına kadar taranması ve temizlenmesine yardımcı olan en büyük faktördür. Benim tavsiyem, ücretsiz olarak edinebileceğiniz ve gayet küçük boyutlara sahip ‘’ Malwarebytes Anti-Malware ‘’ adlı program, sizin ikincil yazılımınız olabilir. Bu program 500 GBlık bir sabit diski, tam olarak 18 dakika gibi bir sürede tarayıp, sonuçları önünüze koyabiliyor. Malware, spyware, adware gibi zararlı içeriği bulurken gereksiz dosyaları da bulmanıza yardımcı oluyor. Hepsini temizledikten sonra bilgisayarınıza bir ‘’ yeniden başlat ‘’ komutu verdikten sonra ise bilgisayar ikinci adım için hazır bir konuma geliyor.

Olası durumlar için CD-DVD imaj alın.

Bilgisayarınızı bir anda açılmaz halde bulduğunuzda, tekrar formatlayıp tüm sürücülerin yazılımlarını yükleyip, Office dosyalarını ve gerekli programlarını kurmakla bir sürü vakit harcarsınız. Gerekli programları kurduğunuz ve kaybetmek istemediğiniz dosyaların bulunduğu bir sürümde yapmanız gereken tek şey ‘’ imaj almak ‘’ olmalıdır. İmaj dediğimiz, bilgisayarımızın olası aksi bir durum karşısında tekrar eski işlevini kazanmasını sağlayan bir çeşit kurulum CD veya DVD’sidir. ‘’ Back-up ‘’ diye tabir edilen yani fabrika ayarlarına geri dönüş benzeri bir şey yapmak istediğiniz an imaj CD-DVD ‘ sini takıp bilgisayarınızı istediğiniz moda döndürebilirsiniz. İmaj almak için kullanacağınız programların arasından sizlere tavsiye edebileceğim en kaliteli program ‘’ Easeus Todo Backup ‘’ adlı program, ilk önce edinmeniz gereken bir DVD veya bir CD olmalıdır ve mutlaka bilgisayarınızda bir DVD-CD yazıcı bulunması gerekmektedir. Programı kurduktan sonra çalıştırıp ‘’ Back-up & Restore ‘’ adlı paneli açıyoruz. Ardından ‘’ Create a System Image ‘’ dedikten sonra, ikinci seçenek olan ‘’ On one or more DVD’s ‘’ seçeneğini seçerek ilerliyoruz. Program bizim imajımızı DVD veya CD ‘ ye kaydetmeye başlıyor ve işlem tamamlandığında artık sizin sisteminizin de bir imajı olmuş oluyor.

Sandboxie kullanarak daha güvenli hale getirin.

Sandboxie adlı program ücretsiz olmak ile birlikte kolayca ulaşabileceğiniz bir programdır. Program, bilgisayarınızdan bağımsız bir şekilde yani sanal olarak program açma kapatmanıza yarar. Yani bilgisayarınız Sandboxie açıkken güvenli moddaki gibidir. Sandboxie içindeki hiçbir programın üzerinde değişiklik yapamazsın veya yaptığın değişiklikler etkin kılınmaz. Kullanması da oldukça kolay olan bu program, kurulumundan sonra ‘’ Sandboxie ‘’ kullanarak açmak istediğiniz dosyaları oraya ekleyip, çalıştır dedikten sonra işlevini gerçekleştirmeye başlıyor. Yalnızca bu bir koruma programı olmasına rağmen, malware-virüs gibi dosyaları silmeyi sağlamıyor. Sadece onları karantina altına alıyor ve kullanacağınız diğer programlar ile onlardan kurtulmanıza vesile olmuş oluyor.

Bilgileriniz sizler için vazgeçilmez değerdedir. Onları korumanın en iyi yolu ise bilgisayarınızı daha düzenli bir şekilde kontrol etmekten geçer ve bunlar içinde mutlaka yardımcı programlar kullanmanız gerekmektedir. Bu üç adımı uyguladıktan sonra bilgisayarınız eski halinden daha güvende olacaktır. Unutmayın! Virüsler kendilerini evrimleştirdikçe mücadele yolları çeşitlilik kazanmaktadır. Bu yüzden güncel teknoloji takibi yaparak, güvenliğinizi daha da arttırabilirsiniz.

Share This Article
1 Comment
  • gerçekten işe yarar pratik bilgileride paylaştığınız için teşekürler. özellikle bilgisayar konusundaki paylaşımlarınız harika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *